کد خبر : 1390
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۵:۲۰
-

رهبر انقلاب: درباره‌ مسائل ناموسی انقلاب مذاکره نمی‌کنیم

رهبر انقلاب: درباره‌ مسائل ناموسی انقلاب مذاکره نمی‌کنیم
بوشهرنیوز: رهبر معظم انقلاب با تأکید بر اینکه دفاع از ملت فلسطین هم جنبه انسانی دارد، هم جنبه دینی و شرعی خاطرنشان کردند: برخی دنباله‌های آمریکا برای جا انداختن معامله قرن درحال تلاش‌اند، اما آمریکا و دنباله‌هایش در این قضیه هم شکست خواهند خورد.؛

به گزارش بوشهرنیوز، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر روز گذشته در دیداری ۳ ساعته با هزاران نفر از استادان و اعضای هیئت‌های علمی دانشگاه‌ها با تمجید از پیشرفت‌های حقیقی دانشگاه‌ها و مراکز علمی، پیشرفت پرشتاب و جهش علمی را برای رسیدن ایران اسلامی به اوج، ضروری خواندند و با اشاره به هوشیاری ایران در مقابل فریب امریکا برای پیشبرد «تاکتیک مذاکره در سایه راهبرد فشار» تأکید کردند: روز قدس امسال از هرسال مهم‌تر است چراکه امریکا و برخی دنباله‌هایش با «معامله قرن» به دنبال به فراموشی سپردن مسئله فلسطین در جهان هستند که البته ناکام خواهند ماند.

رهبر انقلاب اسلامی، روز قدس امسال را از هرسال دیگر مهم‌تر دانستند و گفتند: دلیل این اهمیت مضاعف، اقدامات خیانت‌کار امریکا و دنباله‌های آن در منطقه، برای جا انداختن معامله قرن است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تفاوت شرایط کنونی قضیه فلسطین را با گذشته، در ادبیات و لحن صریح امریکا و دنباله‌هایش برای حذف موضوع فلسطین دانستند و افزودند: بنابراین راهپیمایی روز قدس که دفاع از فلسطین به‌وسیله حضور مردمی است، امسال مهم‌تر است.
ایشان تأکید کردند: دفاع از فلسطین یک مسئله صرفاً اسلامی نیست بلکه وجدانی و انسانی هم است و البته برای مسلمانان وجه شرعی و دینی هم دارد.
رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنانشان با اشاره به جایگاه برجسته و ممتاز اساتید، دانشمندان، متخصصان و کارشناسان، سخنان شماری از اساتید و محققان در این دیدار را واقعاً قابل‌استفاده و خوب خواندند و گفتند: حرکت علمی و پیشرفت‌های دانشگاه‌ها در دهه‌های اخیر به معنی واقعی کلمه چشمگیر و برجسته است اما جریانی با سرمنشأ خارجی و با امتداد داخلی سعی دارد با بی‌ارزش نشان دادن و یا کوچک شمردن حرکت علمی کشور و پیشرفت‌های به‌دست‌آمده، مردم و جوانان را ناامید کند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر سازمان‌یافته بودن این جریان  افزودند: یک نمونه از این جریان، «پروژه ۲۰۴۰ دانشگاه استنفورد برای ایران» است که هدف آن، زیر سؤال بردن پیشرفت‌های علمی و دانشگاهی است و متأسفانه عده‌ای هم در داخل درحرکتی مرکب از خباثت و خیانت با آن‌ها هم‌صدایی می‌کنند.
رهبر انقلاب اسلامی با استناد به گزارش‌های مراکز رتبه‌بندی بین‌المللی در خصوص ارتقای جایگاه دانشگاه‌های کشور خاطرنشان کردند: ایران اکنون ۱۴ میلیون دانش‌آموخته دانشگاهی دارد و بیش از پنج درصد از جمعیت کشور دانشجو هستند که این آمارها نشان‌دهنده پیشرفت در دانشگاه‌ها است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به برخی اقدامات و تبلیغاتِ جریانی که به دنبال کم‌سواد نشان دادن نخبگان و اساتید ایرانی است، گفتند: اگر دانشگاه‌ها و محققان و اساتید ما کم‌عمق هستند، پس پیشرفت‌های خیره‌کننده در نانو، علوم هسته‌ای و غنی‌سازی بیست درصد، و سلول‌های بنیادی را چه کسانی انجام داده‌اند؟
ایشان افزودند: پیشرفت‌های علمی کشور به‌گونه‌ای است که افراد به‌ظاهر غیرسیاسی ولی با باطن سیاسی نیز مجبور به اعتراف به این پیشرفت‌ها شده‌اند.
رهبر انقلاب اسلامی، خاطرنشان کردند: این پیشرفت‌ها در دانشگاه‌هایی به‌دست‌آمده است که مبنا و اساس ایجاد آن‌ها برای وابسته کردن کشور بود اما اکنون همین دانشگاه‌ها، با طی مسیر ناهموار و عبور از مزاحمت‌های گوناگون در مسیر خود، پرچم استقلال و پیشرفت علمی را به اهتزاز در آورده‌اند.
ایشان با تأکید بر اینکه ما به این حد از پیشرفت علمی به‌هیچ‌وجه راضی نیستم و تا رسیدن به نقطه مطلوب و شایسته فاصله زیادی داریم، گفتند: باید در گام دوم به نقطه اوج برسیم.
رهبر انقلاب اسلامی جبران عقب‌ماندگی تاریخی کشور ازلحاظ علمی را نیازمند حرکت جهشی دانستند و خاطرنشان کردند: البته این حرکت پررنج و پرزحمت است اما درنهایت شیرین است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تمجید از دانشگاه‌ها و پیشرفت‌های علمی را به معنای نادیده گرفتن مشکلات، عیب‌ها و نقایص در دانشگاه‌ها ندانستند و افزودند: در محیط‌های دانشگاهی درزمینه‌های علمی، فرهنگی، تربیتی و نحوه مدیریت‌ها مشکلاتی وجود دارد که ازجمله آن‌ها «کیفیت تحصیل در برخی رشته‌ها» و «برخی مدارک تحصیلی» است که عمق علمی در آن‌ها لحاظ نشده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه به وظیفه مهم دانشگاه‌ها در قبال جامعه یعنی «مواجهه با مسائل اجتماعی و تلاش برای یافتن راه‌حل‌های آن» پرداختند و گفتند: دانشگاه نباید از مسائل مردم و جامعه منفک و منزوی باشد، بنابراین اساتید و جامعه دانشگاهیان با ایجاد سازوکار مناسب بکوشند دانشگاه را درگیر مسائل اجتماعی کنند، البته دستگاه‌های مختلف نیز وظیفه‌دارند از دانشگاه‌ها کمک و راهنمایی بخواهند.
مسئله «آسیب‌های اجتماعی» نمونه‌ای بود که رهبر انقلاب اسلامی دانشگاهیان را به نقش‌آفرینی برای یافتن راه‌حل آن دعوت کردند.
ایشان جدا شدن اساتید از مسائل مردم و جامعه را موجب گرفتار شدن جامعه دانشگاهی به آسیب‌های مشابه محیط‌های روشنفکری دانستند و افزودند: جریان روشنفکریِ نشأت گرفته از غرب از ابتدای شکل‌گیری در کنار مردم نبود بلکه با نشستن در برج عاج از بالا به مردم و مسائل آنان نگاه می‌کرد و اهل خطر و اقدام نیز نبود، همچنان که در جریان انقلاب عظیم اسلامی، روشنفکران یا در صفوف آخر بودند و یا تا آخر کار نیز به مردم ملحق نشدند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، شرط اساسی برای پیشرفت علمی کشور را وجود «امید» برشمردند و با هشدار در خصوص وجود جریانی در داخل و خارج که با اخبار دروغ و تحلیل‌های مغرضانه به دنبال دمیدن روح ناامیدی و انکار دستاوردهای پرافتخار علمیِ ایران است، افزودند:  «جریان یأس آفرین» به دنبال آن است که دانشجویان نخبه را بی‌انگیزه یا ترغیب به خروج از کشور کند و استادان را نیز که میانداران مسائل دانشگاه هستند، از پیشرفت علمی مأیوس کند.
ایشان پیشرفت‌های علمی ایران را موجب نگرانی قدرت‌های استعمارگر و سلطه‌گر دانستند و گفتند: شتاب پیشرفت علمی کشور، ادعای ما نیست بلکه مراکز علم‌سنجی دنیا اعلام کردند که شتاب پیشرفت علمی ایران ۱۳ برابر متوسط دنیا است و در برخی علوم، ایران در رتبه‌های برتر جهانی قرار دارد.
رهبر انقلاب اسلامی، با تأکید بر ضرورت آگاهی دانشگاهیان از موفقیت‌های عظیم علمی کشور افزودند: گشت‌وگذار علمی و دیدن پیشرفت‌های علمی کشور باید در برنامه اساتید و دانشجویان قرار بگیرد تا با آگاهی از این توانایی‌ها و چگونگی دستیابی به آن‌ها، امید ایجاد شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اساتید دانشگاه‌ها را به دمیدن روح امید در دانشجویان توصیه مؤکد کردند و گفتند: دشمن و جریانی در داخل به دنبال ایجاد یأس است. در مقابل این جریان خائن و خبیث بایستید و امید ایجاد کنید.
رهبر انقلاب «علم نافع» را ضرورتی جدی خواندند و تأکید کردند: به علمی نیاز داریم که بتواند مشکلات کشور را حل کند و با شناسایی نقاط کور بخش‌های مختلف، برای مواجهه با آن‌ها راه‌حل علمی ارائه کند.
ایشان با اشاره به بیماری‌های مزمن اقتصادی ازجمله «بهره‌وری پایین»، «اسراف بسیار خسارت‌بار در مصرف انرژی»، «نفتی بودن و دولتی بودن اقتصاد»، «مشکلات نظام مالیاتی» و «ساختار بودجه» افزودند: دانشگاه‌ها در پرتو علم نافع و ایجاد سازوکار مناسب به تأمل در راه‌حل‌های این‌گونه مشکلات بپردازند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: «جستجوی راهه‌ای علمی برای شکستن تحریم‌ها» و «تحقق رونق تولید» از دیگر مسائلی است که استادان دانشگاه‌ها باید بااراده محکم به آن‌ها ورود کنند.
ایشان با ابراز خرسندی از اقدام وزارت صنعت در اعلام فهرست مشکلات و نیازهای این بخش خاطرنشان کردند: اکنون نوبت وزارت علوم و دانشگاه‌هاست که برای حل این مسائل وارد میدان شوند.
رهبر انقلاب اسلامی تحقیقات عمیق و بلندمدت را بُعد دیگری از علم نافع خواندند و افزودند: استادان دانشگاه‌ها و دانشمندان در کنار یافتن راه‌حل‌های علمیِ مشکلات موجود، به تحقیقات عمیق و بنیانی نیز اقدام کنند چراکه این‌گونه پژوهش‌ها، بستر پیشرفت درازمدت کشور را فراهم می‌کند و باید به دانشمندان این فرصت و اجازه را داد که در کارهای علمی بلندپروازی کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در همین زمینه «پرداختن به علوم پایه» را بسیار مهم برشمردند و گفتند: این‌گونه رشته‌ها چون دستاورد عینی و نقد ندارند، در میان دانشجویان با استقبال مناسب روبرو نیستند که وزارت علوم و وزارت آموزش‌وپرورش باید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی و اقدام کنند که گرایش به علوم پایه در میان جوانان بهتر و گرم‌تر شود.
ایشان با انتقاد از «کاهش بودجه‌های علمی و فرهنگی» در هنگام مواجه‌شدن دولت‌ها با مشکلات مالی تأکید کردند: لازم است در علوم بنیادی و پایه، سرمایه‌گذاری مستمر و حرکت پیش‌دستانه داشته باشیم و راه دستیابی به حقایق کشف نشده در عالم را زمینه‌سازی و طی کنیم.
رهبر انقلاب اسلامی، «ارزیابی و رتبه‌بندی دانشگاه‌ها» را ضروری خواندند و خطاب به «وزارت علوم، بهداشت، شورای عالی انقلاب فرهنگی و دستگاه‌های مدیریتی مرتبط» تأکید کردند: با تعیین معیارها و مزیت‌های لازم، دانشگاه‌ها را رتبه‌بندی ارزیابی کنید تا علاوه بر ارتقای کیفی دانشگاه‌ها، رقابت مثبتی میان آن‌ها شکل بگیرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به شمار زیاد اساتید انقلابی و متدین در دانشگاه‌ها افزودند: این اساتید باید در داخل دانشگاه‌ها جریان سازی کنند.
ایشان با انتقاد از فضای فرهنگی شماری از دانشگاه‌ها که موجب تغییر رفتار و فرهنگ دانشجویان می‌شود، گفتند: استادان متدین و انقلابی کاری کنند که جریان فکری و فرهنگی آن‌ها به جریان رایج دانشگاه‌ها تبدیل شود.
رهبر انقلاب افزودند: البته این جریان سازی ربطی به امکانات امنیتی و انتظامی و این‌گونه مسائل ندارد، بلکه کاری فرهنگی، فکری و انسانی است.
ایشان در همین زمینه پاسخگویی به سؤالات دانشجویان را قدمی مؤثر خواندند و افزودند: بهترین کسانی که می‌توانند به سؤالات مطرح در ذهن دانشجویان پاسخ‌های مستدل بدهند، اساتید انقلابی و متدین هستند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر لزوم «مقابله با ارتجاع، التقاط و انحراف در دانشگاه‌ها» گفتند: امروز در برخی دانشگاه‌ها جریان چپ مارکسیستی هم ابراز وجود می‌کند، آن‌هم درحالی‌که مظاهر اصلی این جریان یعنی شوروی سابق «در زیر بار و فشار حقایق عالم» فروریخته و از بین رفته است.
ایشان افزودند: البته این جریان، زیاد جدی نیست و از عمق حرف‌ها و مواضعش معلوم است که همان چپ آمریکایی است یعنی ظاهری چپ دارد و باطنی غربی و آمریکایی.
رهبر انقلاب اسلامی با انتقاد از فعالیت‌های کم فرهنگی در دانشگاه‌ها خاطرنشان کردند: هدف دانشگاه صرفاً علم‌آموزی نیست، بلکه ساختن انسانی والا و مجهز به سلاح علم است، بنابراین باید همراه با علم، «اخلاق و سبک زندگی» نیز به دانشجو ارائه شود و دانشگاه‌ها به محل تربیت جوانان «مؤمن، انقلابی،َ پاک‌دامن، دل‌بسته به کشور و مستعد خدمت به مردم» تبدیل شوند.
رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانشان با اشاره به جنجال رسانه‌های خارجی درباره مذاکره گفتند: مقصود آن‌ها از اینکه می‌گویند ایران باید به میز مذاکره بازگردد، مذاکره با امریکا است زیرا ما با دیگر کشورها مشکلی نداریم و با اروپایی‌ها و دیگران مذاکره می‌کنیم.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه مسئله اصلی در مذاکرات، تعیین موضوع مذاکره است، افزودند: ما در مورد هر موضوعی مذاکره نمی‌کنیم و «موضوعات ناموسی و اساسی انقلاب» همچون توان دفاعی کشور نمی‌توانند موضوع مذاکره باشند.
ایشان با اشاره به اینکه مذاکره به معنای معامله و کوتاه آمدن در برخی موارد است، خاطرنشان کردند: موضوعاتی همچون مسائل دفاعی، قابل‌مذاکره نیست. مذاکره در این مسائل دو کلمه خواهد بود، طرف مقابل می‌گوید ما این موارد را خواستاریم و ما هم می‌گوییم «نه» و تمام می‌شود.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید مجدد بر اینکه جمهوری اسلامی ایران مطلقاً با امریکا مذاکره نخواهد کرد، گفتند: همان‌طور که قبلاً هم گفته‌شده، مذاکره نکردن با امریکا به‌این‌علت است که اولاً هیچ فایده‌ای ندارد و ثانیاً ضرر هم دارد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به تبیین رفتار آمریکایی‌ها برای رسیدن به مقاصد زورگویانه خود در قبال دولت‌ها و کشور پرداختند و افزودند: آمریکایی‌ها معمولاً برای رسیدن به اهداف خود یک راهبرد دارند و یک تاکتیک. راهبرد آن‌ها «فشار» باهدف خسته کردن طرف مقابل است و سپس از «مذاکره» به‌عنوان مکمل فشار استفاده می‌کنند تا به خواسته خود برسند.
ایشان تأکید کردند: این مذاکره درواقع مذاکره نیست بلکه وسیله‌ای برای چیدن محصول فشارها است و نشستن پشت میز مذاکره با آمریکایی‌ها یعنی نقد کردن همان مواردی که با فشار زمینه تحقق آن را فراهم کرده‌اند.
رهبر انقلاب اسلامی تنها راه مقابله با این ترفند را استفاده از اهرم‌های فشار در مقابل آمریکایی‌ها دانستند و افزودند: اگر از اهرم‌ها و ابزارهای فشار به‌درستی استفاده شود، فشار آمریکایی‌ها یا کم و یا متوقف خواهد شد، اما اگر فریب «دعوت به مذاکره» آمریکایی‌ها خورده شود و از اهرم‌های فشار استفاده نشود، نتیجه، لغزیدن و باخت قطعی است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران در مقابل فشارهای امریکا، ابزارهای فشار لازم را در اختیار دارد، گفتند: این ابزارها برخلاف آنچه آن‌ها تبلیغ می‌کنند، نظامی نیست البته اگر زمانی لازم باشد، آن ابزارها نیز وجود دارد.
ایشان یک نمونه از اهرم‌های فشار جمهوری اسلامی را بیانیه اخیر شورای عالی امنیت ملی کشور برای کاهش برخی تعهدات هسته‌ای ایران برشمردند و خاطرنشان کردند: تصمیم اخیر شورای عالی امنیت ملی، تصمیم درستی بود زیرا اگر از اهرم فشار به‌موقع استفاده نشود، طرف مقابل چون می‌داند با هزینه و ضرری مواجه نمی‌شود، موضوع را بدون هیچ عجله‌ای ادامه خواهد داد اما اگر از ابزار فشار استفاده شود، به فکر خواهد افتاد تا کاری انجام دهد.
رهبر انقلاب اسلامی توانایی‌های علمی و فناوری کشور درزمینه هسته‌ای را یکی از اهرم‌های مؤثر فشار دانستند و تأکید کردند: باوجود توانایی‌های بالای علمی درزمینه  هسته‌ای، ما مطلقاً به دنبال سلاح هسته‌ای نیستم زیرا بر مبنای فقهی، دینی و شرعی، سلاح‌های کشتارجمعی اعم از هسته‌ای و شیمیایی را حرام می‌دانیم.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: ما حتی تولید سلاح کشتارجمعی را صرفاً باهدف انبار کردن نیز کاری غلط غیرمنطقی و غیرعقلایی می‌دانیم زیرا خرج و هزینه فراوانی به کشور تحمیل می‌شود اما استفاده‌ای هم نمی‌شود.
ایشان خاطرنشان کردند: بنابراین ما ازلحاظ مبنایی با تولید سلاح کشتارجمعی مخالفیم اما به غنی‌سازی هسته‌ای نیازمندیم زیرا آن را نیاز آینده کشور می‌دانیم و اگر امروز توانایی‌های خود را در این زمینه افزایش ندهیم، ده سال دیگر باید از صفر شروع کنیم.
رهبر انقلاب اسلامی اهرم‌های فشار جمهوری اسلامی را ابزارهایی برای متوقف کردن طرف مقابل دانستند و گفتند: خوشبختانه امروز همه مسئولین کشور اعم از مسئولان اجرایی و دیپلماسی و سیاسی بر موضوع عدم مذاکره با امریکا متفق هستند و مذاکره با آمریکایی‌ها مطلقاً توصیه نمی‌شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: دولت قبلی امریکا نیز رفتارش با دولت فعلی تفاوت جوهری نداشت، البته ظاهرش فرق می‌کرد اما باطنشان یکی بود.
ایشان با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی قطعاً فریب ترفند آمریکایی‌ها را درزمینهٔ مذاکره، نخواهد خورد، افزودند: اهرم فشاری که فعلاً استفاده‌شده است، مصوبه اخیر شورای عالی امنیت ملی است اما همیشه در این حد متوقف نخواهیم ماند و در برهه بعدی، اگر لازم باشد، از اهرم‌های فشار دیگری استفاده خواهیم کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

جهان و ایران