کد خبر : 802
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۹
-

طبق گزارش معاونت پژوهش و برنامه ریزی آموزش و پرورش استان بوشهر ؛

جذب ۳۴۰۰ معلم در آموزش و پرورش استان بوشهر

جذب ۳۴۰۰ معلم در آموزش و پرورش استان بوشهر
بوشهر نیوز: طبق گزارش معاونت پژوهش و برنامه ریزی آموزش و پرورش استان بوشهر بیش از سه هزار و ۴۰۰ نفر به عنوان معلم جذب آموزش و پرورش استان بوشهر شده اند.؛

به گزارش بوشهرنیوز؛  طبق گزارش معاونت پژوهش و برنامه ریزی آموزش و پرورش استان بوشهر در این سه سال بیش از سه هزار و ۴۰۰ نفر به عنوان معلم جذب آموزش و پرورش استان بوشهر شده است که در قالب سهمیه دانشگاه فرهنگیان، استخدام آزاد و حق التدریس آزاد براساس ضوابط و مقررات مربوط در مناطق ۱۸ گانه استان ساماندهی شده اند.

جذب این تعداد علاوه بر اینکه سهم بسزایی در اشتغال جوانان جویای کار (براساس شاخص بومی) داشته است تا حدود زیادی کمبود نیروی انسانی آموزش وپرورش در مناطق ۱۸گانه آموزشی استان که ناشی از بازنشستگی و افزایش دانش آموز است را جبران کرد.

سهم جذب نیرو در استان، براساس سهمیه استخدام کشوری قابل توجه بوده است و حدود ۳۰ هزار ساعت هفتگی معادل حدود هزار  و ۲۰۰ نفر توسط همکاران شاغل رسمی پوشش داده شده است که این کمیت کمبود در مقابل کمبود معلم در مناطق دیگر کشور به تناسب درصد دانش آموزی و کلاس دایر، عددی ناچیز است.

بنابر گزارش معاونت پژوهش و برنامه ریزی آموزش و پرورش استان جذب نیروی انسانی در سه سال اخیر در دهه گذشته بی نظیر بوده است و این روند اخذ ردیف و جذب استخدام ادامه دارد. بر اساس ساماندهی ضابطه مند نیروی انسانی در سطح مدارس که یکی از شاخص های مبنایی اخذ ردیف استخدامی است سعی بر آن است تا کمبود نیروی انسانی در سال های آتی مدیریت شود و سهمیه بیشتری برای استان اخذ شود.

در مناطق آموزشی جم، دیر، کاکی، بردخون، ریگ، خارک، سعد آباد به دلیل نیروی انسانی موجود، ورودی نیرو در نقل و انتقالات تقریبا به صفر رسیده است و مناطق آموزشی عسلویه، خارک، کنگان و دیلم که در گذشته دارای کمبود شدید نیرو بوده اند مانند اکثر مناطق آموزشی به سطح قابل قبولی از تراز نیروی انسانی رسیده اند.

ثبت نام و پذیرش۵۴۰ نفر سهم استان در دانشگاه فرهنگیان در مهر ۹۷ در کنار پذیرش بیش از ۳۰۰ نفری استخدام آزاد نوید بخش تحول در منابع  انسانی آموزش و پرورش استان بوشهر خواهد بود.

توانمند سازی نیروی انسانی

معاونت پژوهش و برنامه ریزی آموزش و پرورش استان بوشهر با بیان اینکه هزار و ۳۵۸ نیرو در حال تحصیل یا آماده آموزش مهارت در دانشگاه فرهنگیان هستند افزود: این تعداد نیرو از مهر سال ۹۸ وارد مدارس خواهند شد.

غلامی به ارایه آموزش ضمن خدمت در جهت کیفیت بخشی آموزشی و توانمند سازی نیروی انسانی برای همکاران اشاره کرد و افزود: در بازه زمانی شروع سال ۹۵ تا شهریور سال ۹۷، حدود سه میلیون نفر ساعت آموزش با حضور مولفین و مدرسین کشوری و استانی ارایه شده است.

معاون پژوهش و برنامه ریزی آموزش و پرورش استان خاطرنشان کرد: کیفیت آموزشی مرهون علل و عوامل مختلفی است که نیروی انسانی بخشی از آن و البته تا ثیرگذار ترین بخش آن است و برهمین اساس تلاش فراوانی شده است تا با اخذ سهمیه های مناسب از وزارت متبوع، کمبود ناشی از بازنشستگی همکاران فرهنگی جبران شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه مقایسه سهمیه اختصاص داده شده به استان در طی سال های اخیر نشان از رشد قابل توجهی در این خصوص دارد اضافه کرد: سهمیه دانشگاه فرهنگیان در سال ۹۴ تعداد ۶۶ نفر، در سال ۹۵ تعداد ۳۰۰ نفر، در سال ۹۶ تعداد ۵۴۵ نفر، در سال ۹۷ به حدود ۹۴۵ نفر افزایش یافته است و هم چنین درسهمیه استخدام آزاد نیز از ۲۶ نفر در سال ۹۵ به ۲۹۷ نفر در سال ۹۶ و حدود ۵۴۰ نفر در سال ۹۷ افزایش سهمیه داشته ایم.

غلامی یادآور شد: توزیع نیروی انسانی با اولویت مناطق محروم استان به نحوی انجام شده است که اکثر مناطق کمتر برخوردار استان بالاترین میزان سهمیه را نسبت به ۱۰ سال گذشته داشته اند و مناطقی همانند عسلویه، کنگان و دیلم رشد قابل ملاحظه ای درجذب نیروی انسانی داشته اند.

افزایش شمار بازنشستگان

وی ابراز داشت: کمبود نیروی انسانی به دلیل افزایش شمار بازنشستگان در سال‌های اخیر در تمام کشور مشهود بوده است و این روند تا سال ۱۴۰۴ کماکان ادامه خواهد داشت لیکن سهمیه های اخذ شده برای استان در طی سه سال  گذشته توازن لازم را نسبت به بازنشستگان در هر سال دارد.

معاون پژوهش و برنامه ریزی آموزش و پرورش استان بیان داشت: ساماندهی نیروی انسانی بر اساس شاخص هایی چون محرومیت منطقه، کلاس/دانش آموز، نقل و انتقالات/بازنشستگی و کمبودهای فعلی موجود در منطقه انجام شده است و برنامه ریزی لازم به منظور جذب نیروی انسانی به صورت بومی شهرستانی و پذیرش قطبی صورت گرفته است تا حدامکان در سالهای آتی مشکلات نقل و انتقالات همکاران فرهنگی کاهش یابد.

وی افزود: فرآیند توزیع نیروی انسانی به نحوی انجام شده است که حداکثر زمان انتظار همکاران جهت شرکت در فرآیند نقل و انتقالات به کمتر از ۳ سال رسیده است و این امر رضایت نسبی شاغلین در مناطق محروم را در پی داشته است.

غلامی با توجه به استقرار پایه دوازدهم و تکمیل ساختار نظام آموزشی در سال ۹۸-۹۷ و افزایش بیش از ۴۰۰ کلاس درس و بازنشسته شدن قریب به ۶۵۰ نفر از همکاران فرهنگی تصریح کرد: با وجود اینکه در کشور بیشترین نگرانی در این زمینه وجود داشته است سال تحصیلی جاری با کمترین چالش نیروی انسانی در استان آغاز شد.

توزیع مناسب نیروی انسانی

وی با بیان اینکه به منظور ساماندهی بهینه و توزیع مناسب نیروی انسانی بیش از ۱۰۰ ساعت جلسه در مناطق آموزشی استان با حضور کارشناسان طرح و برنامه اداره کل برگزار شد و نیاز واقعی مناطق و راهکارهای تامین نیروی انسانی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت وبرنامه ریزی لازم بعمل آمد اضافه کرد: کمبودهای احتمالی موجود در برخی از مناطق آموزشی بدلیل عدم امکان جذب سهمیه تخصیص داده شده به منطقه و یا احیانا ناشی از مشکلات ایجاد شده جهت نیروهای شاغل در طول سال تحصیلی بوده که اجتناب نا پذیر است.

معاون پژوهش و برنامه ریزی آموزش و پرورش استان یادآور شد: با برنامه ریزی لازم و مجوز ساماندهی کلی به مناطق آموزشی با شعار نه به کلاس بدون معلم و دسترسی آسان به آموزش، مجوز سازماندهی کلی در جهت استفاده بهینه از نیروی انسانی در دوره متوسطه از طرف کمیته برنامه ریزی صادر شد ودر نهایت مقرر شد در جهت پوشش کمبود نیروی  انسانی مجوز لازم در جهت تمدید خدمت نیروهای در شرف بازنشستگی متقاضی ارئه خدمت داده شود.

غلامی در پایان خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش به عنوان بزرگترین دستگاه اجرایی استان  با داشتن  بیش از ۱۴ هزار نیروی انسانی، ۱۹۰ هزار دانش آموز در بخش دولتی ، ۴۰ هزار دانش آموز غیر دولتی ۸ هزار کلاس درس درمدارس دولتی و بیش از ۲هزار کلاس درمدارس غیر دولتی در دورترین نقاط استان که حتی مدارس یک نفره نیز وجود داشته است طبیعی است که در برخی موارد با مشکلات خاص مواجه باشد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

جهان و ایران