سه‌شنبه ۰۶ تير ۱۳۹۶ - 2017 June 27
نظرسنجی
آیا با ترکیب-جمنا-استان بوشهر موافقید
بله
خیر
کد خبر: ۱۳۰۱۹۰
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۱
بوشهرنیوز: به دنبال اعدام روز گذشته قاتل حکمران سابق ایالت پنجاب پاکستان، نگرانی از احتمال شورش طرفداران فرد اعدام شده در پایتخت که نفوذ زیادی در میان گروه های 'افراطی' داشت، باعث شده تا چهره اسلام آباد حال و هوایی کاملا امنیتی به خود بگیرد.
به گزارش "بوشهرنیوز"تمام مسیرهای منتهی به 'منطقه قرمز' پایتخت که ساختمان های مهم دولتی ، کاخ نخست وزیر و ریاست جمهوری، ساختمان مجلس، قوه قضاییه، وزارتخانه ها و منطقه دیپلمات نشین اسلام آباد در این محدود قرار گرفته است، با استفاده از کانتینرهای 12 متری و موانع بزرگ آهنی مسدود شده و تعداد زیادی از نیروهای گارد ویژه امنیتی مجهز به لباس های ضدشورش در بسیار از خیابان ها، میدان ها و تقاطع های اسلام آباد مستقر شده اند.
مسدود شدن بسیاری از مسیرها و تقاطع ها باعث سردرگمی مردم و خوردوها شده و به دلیل ازدحام شدید خودروها در برخی تقاطع های اطراف منطقه قرمز، حتی کنترل ترافیک از دست پلیس خارج شده است.
امروز دانشگاه ها و مدارس غیردولتی پاکستان به دلیل مسایل امنیتی تعطیل بود.
فردی به نام 'ممتاز قادری' یک نفر از نیروهای افراطی سابق یگان ویژه پاکستان به جرم قتل 'سلمان تاثیر' فرماندار ایالت پنجاب، صبح روز دوشنبه و پس از پذیرفته نشدن تقاضای عفو وی، به دار آویخته شد.
'ممتاز قادری' که خود جزو گروه محافظ حکمران وقت ایالت پنجاب بود، در روز 14 دی 1389 در شهر اسلام آباد سلمان تاثیر را به رگبار بست و وی را در دم کشت.
وی دلیل این اقدام خود را دفاع از قانون مجازات توهین به مقدسات اسلامی عنوان کرده بود و مدعی بود که فرماندار ایالت پنجاب در برابر مجازات توهین کنندگان به مقدسات اسلامی، مقاومت می کرد و خواستار اصلاح این قانون بود.
بسیاری از گروه های تندرو در پاکستان از اقدام ممتاز قادری در به قتل رساندن فرماندار ایالت پنجاب حمایت کرده بودند و اکنون که او به دار آویخته شده است، به دلیل احتمال تظاهرات گسترده طرفداران ممتاز قادری، تعداد زیادی از نیروهای امنیتی در شهرهای مختلف پاکستان از جمله در پایتخت این کشور در حال آماده باش هستند.
دادگاه ضدتروریسم پاکستان در اول اکتبر سال 2011 ممتاز قادری را به جرم ترور سلمان تاثیر محکوم به اعدام کرد.
همزمان با اعدام ممتاز قادری، گروه های تندرو حامی وی در شهر راولپندی دست به تظاهرات و تحصن زدند و به نقل از منابع خبری پاکستان، تندرویان مذهبی روز گذشته مسیرهای منتهی به اسلام آباد را مسدود کرده بودند. شهر بزرگ راولپندی با حدود پنج میلیون جمعیت، در مجاورت شهر اسلام آباد قرار دارد.
با توجه به اینکه احتمال سرازیر شدن طرفدران ممتاز قادری از شهر روالپندی به اسلام آباد برای تظاهرات و شورش در پایتخت وجود دارد، علاوه بر اتخاذ تدابیر امنیتی شدید در اسلام آباد، مسیر های اصلی راولپندی به اسلام آباد مسدود شده است.
طرفداران ممتاز قادری اعلام کرده اند که روز جمعه این هفته و پس از نماز جمعه، تظاهرات گسترده در اعتراض به اعدام وی برگزار خواهند کرد. این موضوع موجب نگرانی دولت و دستگاه های امنیتی شده است.
تابستان سال گذشته نیز پایتخت پاکستان به دلیل تظاهرات ضددولتی دهها هزار نفر از مخالفان دولت در اسلام آباد، وضعیتی مشابه وضعیت کنونی داشت که حدود 45 روز ادامه یافت.
منبع: ایرنا
Bookmark and Share
نام:
ایمیل:
* نظر:
هرگونه نسخه برداري از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع مي باشد.
طراحی و تولید: "ایران سامانه"