يکشنبه ۰۴ تير ۱۳۹۶ - 2017 June 25
نظرسنجی
آیا با ترکیب-جمنا-استان بوشهر موافقید
بله
خیر
کد خبر: ۱۳۰۲۳۷
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۴ - ۰۶:۲۱
بوشهرنیوز: قائم مقام امور عشایری کشور از شیوع بیماری تب برفکی در بین دام های عشایر مناطق مرزی استان های غربی کشور شامل کرمانشاه، کردستان و ایلام خبر داد.
به گزارش "بوشهرنیوز"میرولی صفرزاده  در حاشیه بازدید از منطقه گندمبان از توابع شهرستان قصرشیرین گفت : هماهنگی های لازم توسط امور عشایری با دامپزشکی این استان ها انجام شد تا نسبت به مایه کوبی و واکسیناسیون دام های عشایر مستقر در منطقه علیه بیماری تب برفکی انجام شود.
وی اظهار کرد: ویروس بیماری تب برفکی که اکنون دام های مناطق مرزی استان های کرمانشاه، ایلام و کردستان را درگیر کرده یک سویه جدید است که البته تزریق واکسن علیه این بیماری نیز از چند روز گذشته آغاز شده است.
قائم مقام امور عشایری کشور اضافه کرد: در راستای محدودسازی سویه جدید بیماری تب برفکی و جلوگیری از گسترش آن لازم است اصول بهداشتی در واحدهای دامداری مد نظر قرار گیرد.
صفرزاده گفت: مسئولان دامپزشکی اکنون در این مناطق مستقر هستند و عملیات واکسینه کردن دام ها را در دست اقدام دارند که باید با مایه کوبی گسترده دام ها از توسعه و شیوع هرچه بیشتر این بیماری پیشگیری شود تا دیگر دام های منطقه آلوده نشود.
تب برفکی یک بیماری عفونی و دارای واگیری بالا در دام هاست که نشخوارکنندگان اهلی مانند گاو، گاومیش، گوسفند و بز و نیز نشخوارکنندگان وحشی از جمله آهو، گوزن و گراز را مبتلا می کند.
بیماری تب برفکی که به گفته کارشناسان دامی سه ماه از جولان آن در کشور می گذرد نزدیک به 2 هفته است که به میان دام های شهرستان قصرشیرین در استان کرمانشاه نفوذ کرده و تاکنون 130 راس از گوسفندان در اثر ابتلا به این بیماری تلف شده اند.
این بیماری به عنوان مهمترین بیماری واگیر دام ها محسوب شده و باعث مرگ و میر در دام های جوان و نابالغ و بروز خسارت های اقتصادی سنگین به دامداری ها می شود.
در راستای مقابله با این بیماری از هفته گذشته تاکنون 12 هزار راس دام سبک در مناطق مرزی دربندجوق، خسروی و ولد کشته از توابع شهرستان قصرشیرین توسط تیم های شبکه دامپزشکی مایه کوبی شده است.
منبع: ایرنا
Bookmark and Share
نام:
ایمیل:
* نظر:
هرگونه نسخه برداري از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع مي باشد.
طراحی و تولید: "ایران سامانه"