سه‌شنبه ۰۶ تير ۱۳۹۶ - 2017 June 27
نظرسنجی
آیا با ترکیب-جمنا-استان بوشهر موافقید
بله
خیر
کد خبر: ۱۳۰۲۵۰
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۴ - ۰۸:۵۷
بوشهرنیوز: همزمان با مراسم افتتاحیه نخستین کنفرانس بین المللی گرد وغبار که در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد، پایگاه اطلاع رسانی 'گرد وغبار'رونمایی شد.
به گزارش "بوشهرنیوز"مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان چهارشنبه درآیین رونمایی از پایگاه اطلاع رسانی گرد وغباردراولین کنفرانس بین المللی گرد وغباراظهارکرد: این پایگاه اطلاع رسانی توسط استانداری خوزستان وبا هدف آموزش و اطلاع رسانی به مردم خوزستان درراستای اقدامات کوتاه مدت مقابله با ریزگردها راه اندازی شده است.
هاشم بالدی افزود : وضعیت تعطیلی مدارس وادارات درزمان وقوع پدیده گرد وغبار از این پس ازطریق این پایگاه به خوزستانی ها اطلاع رسانی می شود.
وی اضافه کرد: اخبار مرتبط با گرد وغبار، آموزش های ویژه مقابله با گرد و غبار و بسته های آموزشی که دستگاه های اجرایی دررابطه با این پدیده تدوین کرده باشند نیز از طریق این سایت به اطلاع عمومی می رسد.
بالدی اظهار کرد: این سایت به نشانی www.dust.ostan-khz.ir و سامانه پیام کوتاه به شماره 200061 در این زمینه اطلاع رسانی خواهد کرد.
*غایبان بزرگ یک کنفرانس بین المللی
کنفرانس بین المللی گرد و غبار در دانشگاه شهید چمران اهواز در حالی با عنوان 'نخستین کنفرانس بین المللی' معرفی شده که پیش ازاین نیز همایش ها و کنفرانس هایی توسط مراکز دانشگاهی وعلمی دراین زمینه برگزار شده است. به طور نمونه می توان به کنگره بین المللی گرد وغبار در سال 90 در دانشگاه کشاورزی رامین خوزستان اشاره کرد.
این کنفرانس با حاشیه نیز همراه بود.
معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بزرگترین غایب این کنفرانس بود که برخلاف انتظار اغلب رسانه ها و شرکت کنندگان به اهواز نیامد. استاندار خوزستان نیز در این کنفرانس حاضر نشد.
ضیاءالدین شعاعی عذرخواهی ابتکار رئیس سازمان محیط زیست را برای حضور نیافتن در این کنفرانس اعلام کرد وافزود: به دلیل تراکم برنامه ها، حضورهیات های خارجی و هماهنگ نشدن برنامه ها ابتکار نتوانسته در این کنفرانس شرکت کند.
احمد سیاحی معاون استاندارخوزستان نیز دلیل غیبت وی را به دلیل پیش آمدن یک برنامه اضطراری عنوان کرد.
*با توجه به حضوربیش از10 نفر ازدانشگاهیان ومحققان خارجی دراین نشست اما از ترجمه همزمان سخنرانی ها خبری نبود ومهمانان خارجی ازکشورهای عراق، آمریکا، اسپانیا، بوسنی، عراق و پاکستان وهمچنین نماینده برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP) به مدت چندین ساعت درسکوت نظاره گر شش سخنرانی در مراسم افتتاحیه بودند.
درحاشیه این کنفرانس یکی از اساتید دانشگاه بصره نیز نسبت به ترجمه نشدن سخنرانی های مراسم افتتاحیه و برخی از کارگاه ها ابراز گله مندی کرد.
عدم ترجمه همزمان برنامه همچنین با واکنش شعاعی مدیرملی مقابله با گرد و غبار روبه رو شد. بطوری که بعد از انجام سخنرانی به زبان فارسی، چکیده ای از مطالب خود را به زبان انگلیسی ارائه کرد. سعید متصدی معاون سازمان حفاظت محیط زیست کشور نیز به همین صورت به مهمانان خارجی خوشامد گفت.
این مساله انتقاد سیاحی معاون استاندار خوزستان را نیز در پی داشت. سیاحی گفت: خوزستانی ها به مهمان نوازی مشهور هستند اما در این کنفرانس با وجود مهمانان خارجی، ترجمه همزمان پیش بینی نشده است که باعث شد متوجه سخنرانی های افتتاحیه نشوند و از دانشگاه شهید چمران اهواز به عنوان برگزار کننده این کنفرانس بین المللی انتظار بود این مساله را پیش بینی کند.
خوزستان از اوایل دهه 80 درگیر پدیده گرد و غبار است که این پدیده سال به سال شدیدتر می شود.
توفان های شدید گرد و غبار در بهمن و اسفند پارسال منجر به اعتراضات مردمی شد که در پی آن کارگروه اضطراری گرد و غبار تشکیل و مصوباتی را ارائه داد. به دلیل مشکلات مالی برخی از این مصوبات هنوز عملی نشدن است. 
برگزاری کنفرانس بین المللی دو سالانه گرد و غبار یکی از مصوبات این کارگروه است که امسال برای نخستین بار در خوزستان برگزار می شود.
کنفرانس بین المللی گرد و غبار از 12 تا 14 اسفند در دانشکده علوم دانشگاه شهید چمران در حال برگزاری است.
متصدی معاون سازمان حفاظت محیط زیست، نجار رئیس سازمان مدیریت بحران و مهمانانی از کشورهای عراق، آمریکا، اسپانیا، بوسنی، عراق و پاکستان و همچنین نماینده برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP) در این همایش شرکت کردند. 210 مقاله به این همایش ارسال شد که 196 مقاله پذیرفته شده است.
منبع: ایرنا
Bookmark and Share
نام:
ایمیل:
* نظر:
هرگونه نسخه برداري از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع مي باشد.
طراحی و تولید: "ایران سامانه"