شنبه ۰۳ تير ۱۳۹۶ - 2017 June 24
نظرسنجی
آیا با ترکیب-جمنا-استان بوشهر موافقید
بله
خیر
کد خبر: ۱۳۰۳۲۵
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۳
به گزارش "بوشهرنیوز"  نذری یکی از رسم‌های زیبای ایرانی- اسلامی است و جامعه ما به این سنت دینی علاقه زیادی هم دارد و در مناسبت‌های مذهبی نذری‌های زیادی در جای جای ایران داده می‌شود. البته نذری‌های ایرانی بیشتر غذا، شیرینی، شربت و عموما خوراکی است که متاسفانه در سال‌های اخیر شکل افراطی هم پیدا کرده است؛ اما گروه کوچکی از دانشجویان و جوانان تهرانی به این فکر افتاده‌اند که می‌شود غیر از خوراکی چیزهای دیگری هم نذر کرد.

«کتاب» یار مهربان و دانایی‌بخش انتخاب این گروه بوده و چند سال است که دور هم جمع می‌شوند، فراخوان‌شان را از طریق شبکه‌های اجتماعی پخش می‌کنند و کتاب‌های شهروندان تهرانی و ناشران خیر را جمع می‌کنند و می‌فرستند برای روستاها، مناطق محروم و زندان‌ها.

کتاب‌ها روی میز تفکیک

.......................................................................................................................................................................................

«طرح نذر و اهدای کتاب» امسال برای چهارمین دوره با همکاری اداره کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران و در باشگاه دانشجویان تهران برگزار شد و چندین هزار کتاب جمع‌آوری و روانه مقاصدشان شد. البته این مرحله نهایی کار است.

پیش از رسیدن به این نقطه، این گروه کوچک از ماه‌ها پیش کارِ شناسایی و ارتباط با معلم‌ها و رابطین روستایی را در بیش از 100 روستا آغاز کرده بودند و از هر یک از رابطین، نیازهای آن‌ها به کتاب را جویا شده بودند. البته کار طرح نذر و اهدای کتاب تنها با جمع شدن کتاب راه نمی‌افتد و بسته‌بندی و ارسال کتاب‌ها به مقاصدشان هم هزینه و هم یاری نیروی انسانی زیادی را می‌طلبد، برای همین این گروه تلاش‌هایی برای جذب کمک‌های مالی داشتند و همچنین هریک از اعضای این گروه دوستان خود را برای این طرح نیکوکارانه دعوت کرده بودند و بنابراین در روزهای چهارشنبه تا جمعه همین هفته، این گروه با همکاری بیش از 100 نفر نیروی داوطلب بیش از 30 هزار جلد کتاب جمع‌آوری کردند.

کتاب‌ها بر اساس نیازهای مقاصدشان جدا می‌شد

........................................................................................................................................................................................

شوقی که در این دو روز در باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران موج می‌زد ستودنی بود، خیلی‌ها خانوادگی آمده بودند و بچه‌های خود را آورده بودند تا بخشش و مهربانی بیاموزند. دعوت‌نامه و آگهی‌های این گروه از طریق شبکه‌های اجتماعی و خصوصا تلگرام به دست مردم رسیده بود و حجم بالایی از کتاب، کیسه کیسه و حتی با وانت از سوی مردم و ناشران به دست نذر کتاب می‌رسید و همانجا می‌رفت روی میز‌های تفکیک و بر اساس رده سنی و موضوع تفکیک می‌شد و می‌رفت روی میزهای عنوان‌بندی شده و از آنجا هم گروهی از نذر کتابی‌ها، لیست به دست کتاب‌ها را بر اساس نیازهای روستاها و رابطین جدا می‌کردند و توی کارتن می‌چیدند، کارتن‌ها را چسب می‌زدند، تسمه‌ می‌کشیدند و مقصد کتاب‌ها روی کارتن‌ها می‌خورد و آماده ارسال می‌شد.

بیش از 100 روستا در شهرهای آذربایجان غربی و شرقی، اصفهان، بوشهر، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی و رضوی، خوزستان، سیستان و بلوچستان، فارس، کردستان، کرمان، گلستان،گیلان، کرمانشاه، لرستان، مازندران، هرمزگان، همدان و یزد مقصد این کتاب‌هاست.

نذر کتاب

.................................................................................................................................................................................

همچنین چندین کارتون کتاب به پنج زندان شامل کانون اصلاح و تربیت، زندان زنان، زندان دماوند، زندان ورامین و اردوگاه فشاپویه فرستاده می‌شود. حوزه علمیه اندیمشک، دانشگاه بامیان و پنج روستای بامیان افغانستان دیگر مقاصد کتاب‌هایی است که با مهربانی و تلاش نذر دانایی شده است.

نذر کتاب

نذر کتاب

نذر کتاب

نذر کتاب

نذر کتاب

نذر کتاب

منبع: ایسنا

Bookmark and Share
نام:
ایمیل:
* نظر:
هرگونه نسخه برداري از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع مي باشد.
طراحی و تولید: "ایران سامانه"