جمعه ۰۲ تير ۱۳۹۶ - 2017 June 23
نظرسنجی
آیا با ترکیب-جمنا-استان بوشهر موافقید
بله
خیر
کد خبر: ۱۳۰۳۸۶
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۶
بوشهرنیوز: عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: افتادن روحانیت در دام جناح ها و دسته بندی ها و تقسیم این قشر در گروه های سیاسی بزرگترین آفت های روحانیت است و باید مراقب باشیم.
به گزارش "بوشهرنیوزآیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی دوشنبه شب در جمع طلاب و فضلای گلستانی مقیم قم در سالن اجتماعات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی قم افزود: البته برخی روحانیان با صراحت می گویند ما عضو یک جناح خاصی هستیم، هویت این افراد از حوزوی بودن خارج شده و هویت ثانوی پیدا کردند.
وی گفت: مقصود ما از روحانیت، مجموعه حوزه هاست، این خطا و آفت است که می گویند کسانی که زیر چتر این گروه هستند طرفدار ولایت فقیه و کسانی که زیر چتر آن گروه قرار دارند، مخالف ولایت فقیه هستند این یک ضربه کاری به روحانیت و آفت بزرگ حوزه است.
آیت الله فاضل لنکرانی خاطرنشان کرد: همه ما تحت یک عنوان به نام حزب الله هستیم ولی اجازه ندهیم گروه ها و جناح ها ما را به نفع خود مصادره کنند، گاهی کسی حرفی می زند می گویند جناح راست است و جای دیگر حرف می زند می گویند جناح چپ و یا پست مدرن و... است، این عناوین مربوط به کشور ما نیست بلکه جز سوغات های فرسوده غرب است که وارد کشور ما شده است.
وی گفت: یک انتخابات در کشور برگزار می شود، انتخابات هم میدان مسابقه است و افرادی حرف هایی می زنند و وعده هایی می دهند ممکن است فکر جامعه را به سمت خود ببرند، ولی نباید بگوییم در این انتخابات ولایت فقیه کمرنگ شده است، باید بگویم همه روحانیت و جامعه زیر چتر ولایت است.
آیت الله فاضل لنکرانی اظهار داشت: امروز در حوزه یک درد بزرگی وجود دارد که می گویند فلانی استاد ولایی و دیگری غیر ولایی است کسانی که این تعبیرها را در حوزه می آورند یا نمی فهمند که چه می گویند و یا اینکه نمی دانم چه تعبیری برای آنها به کار ببریم.
وی اظهار داشت: ما دو گروه در کشور بیشتر نداریم یکی انقلابی و دیگری ضد انقلاب و بی تفاوت ها، اغلب جامعه، انقلابی هستند اگر کسی انقلابی شد ولایی هم هست و نمی توان گفت من انقلابی هستم ولی ولایی نیستم، این تقسیم بندی ها را رها کنیم.
وی گفت: نگوییم این طلبه خودی و دیگری کذا است، اگر رهبر معظم انقلاب فرمودند: خودی و غیرخودی یعنی انقلابی و غیر انقلابی، ما نباید در خودی ها هم خودی و غیرخودی کنیم،در اصولگرایان و اصلاح طلب ها هر روز دسته بندی ایجاد می شود،- ما وارد نشویم. ما مکلف به مسائل دینی و معرفتی مردم هستیم این انشقاق ها باعث متزلزل شدن مردم نسبت به روحانیت می شود.
آیت الله فاضل لنکرانی گفت: ما باید به گونه ای رفتار کنیم که در هیچ انتخاباتی نگویند روحانیت شکست خورده و یا پیروز شده است، چرا که روحانیت فوق این مسائل و گروه های سیاسی است و نباید خود را در گروه های سیاسی حل کند، ولی متاسفانه این آفت در بخشی از حوزه است که طلبه نگاه می کند که ببیند که این فرد یا استاد می گویند استاد ولایی یا نه.
وی ادامه داد: این طلبه دیگر تحقیق نمی کند که آیا این استاد ولایی است یا نیست، ما باید نگهبان انقلاب و نظام باشیم و این جهت را باید حفظ کنیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: باید در استان ها برنامه های 20 ساله تنظیم شود که بعد از آن در هر شهر و یا استان 10 مجتهد درجه یک حضور داشته باشد و کسانی که ذوق و استعداد فقهی دارند باید شناسایی و در مباحث فقهی و اصولی متبحر شوند.
آیت الله فاضل لنکرانی خاطرنشان کرد: ما اگر فقه را واحدی کنیم و بگوییم 50 واحد و یا 100 واحد، از دل آن فقه بیرون نمی آید بلکه این تنها یک اطلاعات عمومی است.
رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) تصریح کرد: برخی استان ها 20 الی 30 شهر و شهرستان دارند و ما باید در علوم مختلف فقهی، تفسیر و فلسفه در هر کدام یک وزنه علمی در هر شهر داشته باشیم.
وی خاطرنشان کرد: باید هویت و حقیقت اصلی روحانیت که محوریت دینی و علمی برای مردم است را حفظ کنیم، تا کسی از نظر علمی و تقوا خود را به مرحله بالا نرساند محور نخواهد شد.
وی ادامه داد: ممکن است یک روحانی حافظه قوی داشته باشد و حافظ قرآن و دیوان شاعران و تاریخ باشد ولی ایشان هرگز نمی تواند محوریت دینی و علمی برای مردم باشد، روحانی باید محوریت علمی پیدا کند.
آیت الله فاضل لنکرانی خاطرنشان کرد: مرحوم آیت الله فاضل دنبال تربیت مجتهدان بودند و امروز به هدف خود رسیدند و در انتخابات اخیر برخی از فضلای این مرکز ( مرکز فقهی ائمه اطهار ) نامزد خبرگان رهبری شده و عده ای نیز رای آوردند.
وی ادامه داد: امروز روز حضور جدی و حاکمیت روحانیت در صحنه است و انتظاراتی که امروز مردم از یک روحانی دارند بسیار فراتر از گذشته است، همگان انتظار دارند روحانی ضرورت های روز را در بخش های مختلف درک و به مقتضای آن، موضع دین را به صورت دقیق برای جامعه بیان کند.
آیت الله فاضل لنکرانی گفت: مردم امروز انتظار دارند وقتی یک روحانی منبر برود به قرائت چند روایت و حدیث اکتفا نکند بلکه با مخاطب شناسی دقیق، متناسب با اقشار مختلف سخن بگوید و شرط لازم این کار، رصد شرایط و جریان های فکری موجود در جامعه است.
وی ادامه داد: باید ببینیم در بعد سیاسی، اعتقادی و اخلاقی چه چیزی وارد ذهن های جوانان ما می شود و به خوبی شرایط روز جامعه را رصد کنیم.
وی گفت: از یک طرف نیازهای نهادهای نظام را نمی توان نادیده گرفت و شرایط معیشتی نیز وجود دارد و بزرگان حوزه باید این مشکل را حل کنند و افرادی را در رشته های خاصی محض و شرایط معیشتی آنها را نیز تامین کنند.
استاد حوزه علمیه قم گفت: ما یک تکلیفی به عنوان حفظ نظام جمهوری اسلامی بر دوش داریم، این انقلاب در کنار برخی مشکلات و نواقص، چنان آثار و برکاتی داشته که این نواقص و آسیب ها در برابر آن ناچیز است.
آیت الله فاضل لنکرانی گفت: امروز اسلام و مکتب اهل بیت (ع) به عنوان یک مکتب عقلانی و جامع به جامعه بشری معرفی شده است، برخی محققان روسی که در مورد حکومت های موفق دنیا تحقیق می کنند اعتراف کردند که حکومت نشات گرفته از ولایت فقیه، موفق تر است.
وی ادامه داد: کاری نداریم که برخی مسئولان ممکن است هویت و جهات اصلی این حکومت را رعایت نکنند، ولی این نظام مبتنی بر حکومتی است که حقوق همه مردم جامعه را تامین می کند و به صورت دائم باید ببینیم چه چیزی باعث تقویت و چه عواملی سبب آسیب زدن به آن می شود و مراقبت کنیم و هشدار دهیم.
وی با اشاره به ضرورت برگزاری باشکوه مراسم ایام فاطمیه گفت: در زمینه شخصیت حضرت فاطمه زهرا (س) نیاز به فعالیت های علمی و تحقیقاتی زیاد دارد و طلاب هم باید در این زمینه سطح آگاهی خود را افزایش و مردم را نیز نسبت به حقیقت این شخصیت آگاه و منتقل کنیم.
وی ادامه داد: اگر شخصیت حضرت فاطمه (س)به درستی تبیین و معرفی شود هم شیعه و سنی نسبت به این بانو خضوع خواهند کرد و این باعث تحکیم اخوت بین شیعه و اهل سنت می شود.
آیت الله فاضل لنکرانی گفت: اگر ما به یک جنبه مظلومیت حضرت فاطمه زهرا (س) اکتفا کنیم و از سایر ابعاد غافل شویم خسارت بزرگی بر جامعه مسلمانان است.
منبع: ایرنا
Bookmark and Share
نام:
ایمیل:
* نظر:
هرگونه نسخه برداري از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع مي باشد.
طراحی و تولید: "ایران سامانه"