يکشنبه ۰۴ تير ۱۳۹۶ - 2017 June 25
نظرسنجی
آیا با ترکیب-جمنا-استان بوشهر موافقید
بله
خیر
کد خبر: ۱۳۰۴۵۵
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۷:۰۳
بوشهرنیوز: رئیس جمهور آمریکا عربستان سعودی را منبع افراط‌گرایی و سرکوب و کشوری شکست‌خورده در جهان مدرن خواند.
به گزارش "بوشهرنیوز" به نقل از پایگاه خبری النشره، مجله "آتلانتیک" متن چند اظهارات باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا را منتشر کرد که به‌دور از چشم رسانه‌ها بیان داشته بود.

این مجله همچنین متن مصاحبه‌های اخیر "جفری گلدبرگ" خبرنگار مشهور با اوباما را منتشر کرد که در آن به مسائل مهمی پرداخته بود که بارزترین آن، روابط آمریکا و عربستان و جنگ علیه لیبی و وضعیت در سوریه بود.

بر پایه این گزارش، جفری گلدبرگ شرح داد که اوباما چطور در جریان دیدارش با مالکوم ترنبول نخست‌وزیر استرالیا در حاشیه اجلاس سازمان همکاری اقتصادی کشورهای آسیا و اقیانوس آرام (apec) در شهر مانیل پایتخت فیلیپین در نوامبر گذشته از گذر اندونزی از یک مدل اسلامی مدارا‌گونه به یک مدل متعصب‌تر سخن گفت.

جفری گلدبرگ گفت: نخست‌وزیر استرالیا در آن زمان از اوباما علت این امر را پرسید و اوباما هم در جواب گفت: سعودی‌ها و سایر "اعراب خلیج فارس" پول و عالم دینی (مفتی وهابی) وارد اندونزی کرده‌اند. در دهه 90 قرن گذشته، سعودی‌ها به‌طور گسترده مدارس وهابی را تغذیه مالی کردند که نمونه متعصب از اسلام را که خاندان حاکم سعودی می‌پسندید، تدریس می‌کرد. اوباما همچنین افزود که در مقایسه با دوران زندگی وی در اندونزی، اسلام در اندونزی امروز بیشتر شبهه اسلام (عربی) است. (اوباما چند سال از دوران کودکی خود را در اندونزی گذرانده است).

جفری گلدبرگ افزود: وقتی نخست‌وزیر استرالیا این حرف‌ها را شنید، از اوباما پرسید که آیا سعودی‌ها دوستان شما هستند؟ اوباما جواب داد که مسئله پیچیده است.

وی که شاید روزنامه نگاری است که بیشترین تعداد مصاحبه‌ها را از اوباما در دوره اخیر ریاست جمهوری‌اش را گرفته است، اشاره کرد: صبر اوباما درقبال عربستان پیوسته کم است. وی گواه ادعای خود را سخنان سال 2002 میلادی اوباما در شهر شیکاگو دانسته که اوباما در آن به جرج بوش رئیس‌جمهور سابق آمریکا حمله کرده و از وی خواسته تا "کسانی را که هم‌پیمانان - مثل سعودیها و مصریها - یاد می‌شوند، به توقف سرکوب ملت‌های خود و نیز سرکوب مخالفان و توقف چشم‌پوشی از فساد و نابرابری" وادارد.

گلدبرگ افزود: مسئولان شورای امنیت ملی در کاخ سفید گاهی در جمع ملاقات‌کنندگان خود در برهه کنونی اشار می‌کنند که اکثر مجریان حملات یازدهم سپتامبر ایرانی نبودند، بلکه سعودی بوده‌اند.

وی تصریح کرد که اوباما در اتاق‌های دربسته نیز به عربستان حمله می‌کند و می‌گوید: هر کشوری که نیمی از ملت خودش را سرکوب می‌کند، نمی‌تواند در جهان معاصر به‌خوبی رفتار کند.

جفری گلدبرگ شرح داد که اوباما در جریان دیدارهایش با رهبران خارجی گفت: می‌توانید موفقیت جامعه را با چگونگی رفتارش با زنان اندازه بگیرید. (این نقد آشکاری خطاب به عربستان بود).

گلدبرگ فاش کرد که اوباما به وی در جریان یکی از مصاحبه‌های جدیدش گفت: عربستان باید خاورمیانه را با ایران تقسیم کند.

وی افزود: اوباما به گفته خودش، عربستان و ایران را به تغذیه جنگ‌های نیابتی و گسترش هرج و مرج در سوریه و عراق و یمن متهم کرد. اوباما ابراز عقیده کرد که آمریکا لازم است عربستان و ایران را به ایجاد یک اهرم مؤثر برای تقسیم منطقه و دستیابی به شکلی از اشکال "صلح سرد" فرابخواند. اوباما همچنین ابراز عقیده کرد که موافقت واشنگتن با موضع کشورهای عرب حوزه خلیج فارس مبنی بر اینکه ایران منبع همه مشکلات است و باید به حمایت خود از این کشورها علیه ایران ادامه دهیم، بدان معناست که درگیری‌های طائفه‌ای ادامه خواهد یافت؛ بدون اینکه "شرکای عرب حوزه خلیج فارس" به تنهایی بتوانند آن را خاموش کنند، و این بدان معنا است که آمریکا مجبور به دخالت و استفاده از قدرت نظامی برای تسویه‌حساب‌ها خواهد شد. در اینجا، اوباما تأکید کرد که چنین سناریویی به نفع منافع آمریکا و منطقه خاورمیانه نیست.
منبع: تسنیم
Bookmark and Share
نام:
ایمیل:
* نظر:
هرگونه نسخه برداري از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع مي باشد.
طراحی و تولید: "ایران سامانه"