جمعه ۰۲ تير ۱۳۹۶ - 2017 June 23
نظرسنجی
آیا با ترکیب-جمنا-استان بوشهر موافقید
بله
خیر
کد خبر: ۱۳۰۵۹۴
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۲
بوشهرنیوز: یک سازمان غیردولتی فرانسوی اعلام کرد، هر ماه یک نفر در اثر خشونت پلیس فرانسه جان خود را از دست می دهد.
به گزارش "بوشهرنیوز" روزنامه فرانسوی «لو فیگارو»، سازمان غیردولتی مبارزه با شکنجه و مجازات اعدام (آکات) با اعلام این خبر افزود: خشونت پلیس در فرانسه با توجه به موارد معدود مداخله این نیروها، امری نادر است اما همین موارد معدود نیز شفاف نبوده و بندرت محکوم می شود.
آکات در گزارشی که امروز (دوشنبه) منتشر شد، عنوان کرد: در چارچوب ماموریت های پلیس و ماموران انتظامی فرانسه کاربرد زور مگر با رعایت اصول ضرورت و تناسب، مشروع نیست.
این سازمان غیر دولتی آماری از خشونت های پلیس فرانسه را در 10 سال گذشته، بر پایه تجزیه و تحلیل 89 مورد خشونت پلیس تهیه کرده است که نشان می دهد به طور متوسط هر ماه یک نفر قربانی این خشونت ها می شود.
خبرگزاری «باستاماگ» فرانسه ویژه اخبار جنبش های اجتماعی و زیست محیطی نیز اعلام کرده است در سال 2004 تا 2014 میلادی، 109 نفر در خشونت های پلیس فرانسه جان باخته اند.
آکات همچنین با اعلام اینکه بیشتر قربانیان خشونت پلیس جوانان و اعضای گروه های اقلیت هستند، ابراز تاسف کرد: به دلیل نبود شفافیت در این باره هیچ آماری از سوی مقامات اعلام نشده است و آمار چندانی در مورد تعداد قربانیان خشونت پلیس و یا تعداد شکایات از پلیس در این باره وجود ندارد.
این سازمان صدمات ناشی از کاربرد سلاح هایی چون «فلش بال» که گلوله های غیرکشنده شلیک می کند و نیز نوعی سلاح الکتریکی هدایت شده موسوم به «تیزر» را محکوم کرد.
در این گزارش آمده است: از سال 2005 میلادی تا کنون دستکم 39 نفر در اثر شلیک گلوله های غیرکشنده فلش بال به شدت مجروح شده اند و یک نفر نیز جان سپرده است.
این گزارش همچنین برخی از روش های پلیس و نیروهای امنیتی را در بازداشت متهمان مرگبار دانست.
این در حالیست که بندرت واکنشی به خشونت های پلیس صورت می گیرد و در بیش از 90 درصد موارد مطالعه شده، عاملان خشونت محکوم نشده اند.
بر پایه گزارش آکات، با توجه دشواری طرح شکایت از نیروهای پلیس و مراحل پس از آن همچون بازجویی و تفحص و تهدید محکوم شدن شاکی به شورش، تحقیقات قضایی برای قربانیان خشونت پلیس یک چالش محسوب می شود.
سازمان غیر دولتی آکات برای مبارزه با خشونت غیر قانونی نیروهای پلیس، ایجاد یک نهاد تحقیقات مستقل، ممنوعیت استفاده از فلش بال و انتشار سالانه آمار مربوط به استفاده از زور توسط نیروهای پلیس و انتظامی را خواستار شد.
دو سال پیش پلیس فرانسه با توجه به افزایش میزان جرم و جنایت در این کشور و نیز برای جلوگیری از کشته شدن مجرمان در عملیات پلیس در صدد تهیه و تولید سلاح های غیر کشنده جدید برآمد. هدف از این طرح کمترین میزان توسل به سلاح کشنده برای مقابله با مجرمان بود.
پیشتر آوارگان و مهاجران ساکن بندر «کاله» در شمال فرانسه نیز علیه خشونت پلیس در زاغه آوارگان موسوم به «جنگل»، اقامه دعوی کرده اند.
بدین ترتیب شش فقره شکایت که چهار فقره آن متوجه نیروهای امنیتی به دلیل اعمال خشونت علیه آوارگان و پناهجویان بوده، به دادستانی «بولُنی سور مر» ارائه شده است.
منبع: ایرنا
Bookmark and Share
نام:
ایمیل:
* نظر:
هرگونه نسخه برداري از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع مي باشد.
طراحی و تولید: "ایران سامانه"