شنبه ۰۳ تير ۱۳۹۶ - 2017 June 24
نظرسنجی
آیا با ترکیب-جمنا-استان بوشهر موافقید
بله
خیر
کد خبر: ۱۳۳۱۴۳
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۷
درنگی در بحث لزوم تمدید حکم استانداری بوشهر از زاویه‌ای دیگر
بوشهر نیوز :وقتی بحث رفتن استاندار به سازمان ملی جوانان مطرح می شود قاعدتا از این باب است که استاندار بوشهر شخص باکفایتی است و چه بهتر که اجازه دهیم این مسوولیت شناسی در همین مسیر خدمت به استان بوشهر ادامه یابد.
به گزارش بوشهرنیوز ؛ کماکان و در این روزها در استان بوشهر هنوز بحث استانداری و مقوله تمدید حکم یا تعویض ایشان به عنوان یکی از دغدغه های مردم، مسوولین و طیف های سیاسی و از جمله بحث های قابل تأملی شده است که در محافل مختلف در جریان است.این موضوع البته در روزهای اخیر با طرح بحث انتقال ایشان به ریاست سازمان ملی جوانان شدت گرفته است.

نکته ای که در اینجا باید مطرح شود این است که وقتی چنین بحثی مطرح می شود قاعدتا از این باب است که استاندار بوشهر شخص باکفایت و درایتی است که مستحق ارتقای رتبه و رفتن به معاونت ریاست جمهوری آن هم در سازمان ملی جوانان است و حال که چنین است چه بهتر که اجازه دهیم این درایت و کفایت و مسوولیت شناسی در همین مسیر خدمت به استان بوشهر و مردمان دلیر و شریفش ادامه یابد.

کارنامه قابل دفاع ایشان در استان بوشهر و در خدمت به مردمان شریف این خطه نکته مهمی است که بایستی مدنظر مسوولین محترم قرار گیرد.

اینکه مسیر خدمت درست یک مسوول ادامه یابد و این مسیر در موقعیتی که تجربه و توفیقات روزافزون داشته حفظ شود موضوع خطیری است و نباید از آن غفلت کرد.

استاندار بوشهر در طول دوران خدمتش توانسته به توفیقات خوبی دست یابد و از نیروها و امکانات موجود بهره مفید و بهینه‌ای ببرد و در مسیر توسعه استان و رفاه نسبی مردم تلاشهای موفقیت آمیزی به انجام رساند بنابراین نه به صلاح استان و نه مردمانش و نه تجارب خوب گذشته است که ایشان از این مسوولیت رخت بربندد و وارد حیطه و موقعیتی دیگری شود که معلوم نیست همین بازدهی را داشته باشد و اساسا متناسب با تجارب قبلی‌اش باشد یا نه.البته همانطور که گفتیم وقتی چنین فردی به عنوان معاونت ریاست جمهور آن هم در سازمان ملی جوانان مطرح می‌شود قاعدتا مطرح کنندگان چنین پیشنهادی آن را به عنوان نشانه‌ای بر کفایت و درایت ایشان در نظر می‌گیرند اما نکته اینجاست که اجازه دهیم این کفایت و درایت که مورد وفاق همه گروه‌هاست و همه بدان صحه می‌گذارند و معترفند، در همین مسیر چهار ساله گذشته مصروف گردد. و اجازه دهیم این تجربه موفق ادامه یابد، کاملتر شود، به بازدهی دقیق‌تر و جامعتری برسد و در نتیجه انتفاع اصلی به مردم و استان عزیز بوشهر برسد.

پیش از این در طرح این موضوع تمدید یا تعویض استاندار محترم کنونی بوشهر یادآوری کرده بودیم که در باب موضوع استانداری بوشهر مباحث متعدد و متنوعی وجود دارد که هم به بحث مدیران بومی و غیر بومی بر می گردد و هم به بحث جناح های سیاسی و هم کارنامه و سابقه مدیریت کنونی.

و گفتیم که نگاهی به سابقه استانداران بومی و غیر بومی که فضاهای گاه تنش زایی را در استان پدید آورده بود نیاز به دقت در انتخاب استاندار را بالا می برد.

اولین نکته ای که بدان اشاره کردیم و پای فشردیم مقوله بومی بودن مدیران یک استان است که بی تردید و در نگاه اول یکی از نقاط مثبت و موجه آن مدیر به شمار می رود. مدیر بومی از وضعیت منطقه، جغرافیای سیاسی و اجتماعی و اقتصادی و...، فضای مردمی، نقاط قوت و ضعف سرزمینی، کمبودها و افزونه های شهری و روستایی، ویژگی های مردم شناختی، مولفه های وحدت بخش و مسایل بحران زای منطقه آگاهی و شناخت نسبی دارد و همین امر هم باعث می شود در کار خویش تفوق و تسلط بیشتر و بهتر و کارآمدتری نسبت به مدیران غیر بومی داشته باشد.

حال سوال اینجاست که یک استاندار بومی که با منش معتدل و حرکت حساب شده خویش توانسته فضای نسبتا آرام و روبه جلویی را در استان پدید آورد چرا و به چه دلیل باید تعویض گردد؟

استان بوشهر در حوزه نمایندگی مجلس وضعیت مشخصی دارد. حضور نمایندگان اصلاح طلب و اعتدالی در این حوزه، کارکردهای خود را داشته و قاعدتا در این موقعیت بایستی به دنبال این بود تا تعادل و تناسبی سودمند برای مردم در میان مسوول استان برقرار شود نه اینکه خدایی نکرده به سمت یکدست شدن فضا برای رسیدن به مطامع گروهی و جناحی برویم.

اصرار بر تعویض استاندار کنونی بوشهر که در طول 4 سال گذشته کارنامه نسبتا قابل قبولی در مسیر حفظ آرامش استان و استفاده از ظرفت های بوشهر داشته، بی تردید به انتصاب استاندار غیر بومی منجر خواهد شد که با وجود نیروهای بومی کارآ و قابل استفاده، علی القاعده می تواند خسرانی برای بوشهر به شمار آید.

استاندار کنونی بوشهر هم توانسته در طول این مدت شناخت مدیریتی و تجربه کاری ارزشمندی به دست آورد و با جذب سرمایه گذاری، از نیروهای استان به خوبی استفاده کند. بنابراین تغییر و تعویض ایشان از نگاه یک ناظر منصف کار قابل دفاعی نیست.

ضمن اینکه اساسا تغییرات پی در پی مدیریتی امر مذمومی است و باعث می شود ضمن تلف شدن نیروها و تجربه های به دست آمدهو نیمه تمام ماندن طرح ها و سیاستگزاری های پیشینی، تزلزل در امنیت روانی مدیران پدید آید.

به نظر میرسد سه نماینده اصلاح طلب و یک نماینده اصولگرای حامی دولت که نتیجه اش رأی اول جناب روحانی در انتخابات ریاست جمهوری بود قاعدتا فضای مطلوب را از جهت توازن و تناسب سیاسی مطلوب دولت فراهم نموده و دیگر نیازی به تعویض استاندار برای رسیدن به خواسته های ایشان نیست.نکته دیگری که باید به آن اشاره نمود این است که استاندار کنونی بوشهر موفق شده است  به نحوی فضای استان را در انتخابات مجلس مدیریت و توازن را برقرار سازد که هر چهار نماینده استان را که سه نفرشان اصلاح طلب و یک نفر اصولگرای حامی دولت است به مجلس راه یابند و به دنبال همین توفیق که نشان از تلاش و برنامه ریزی و کامیابی ایشان در امر هماهنگی خواست  و رأی مردم و تمایل دولت است، در راستای حمایت از دولت و حمایت از انتخاب مجدد روحانی در انتخابات ریاست جمهوری هم در سطح استان به توفیق دست یابد و رأی ایشان را در استان بالاترین رأی بسازد و این خود گویای تلاش و جدیت و کامیابی او در فعالیت های حمایت گرانه اش از دولت است.

چه نماد و نموداری گویاتر از این توفیق؛ که هم حمایت از دولت را در ایشان نشان می دهد و هم مجرب بودن و موفق بودنش در مسیر اهدافی که برای خود در نظر گرفته است. این هم یکی از نکات مهمی است که نباید از نگاه دولتیان برای انتخاب استاندار بوشهر مغفول بماند.

بنابراین به جاست استاندار کنونی بوشهر که کارنامه قابل دفاعی را در حوزه خدمات رسانی استانی و کارکردهای متوقع از دولت در امر استانداری داشته بتواند به فعالیت خویش ادامه دهد.

آری؛ این روزها در استان بوشهر بحث استانداری و مقوله تمدید حکم یا تعویض ایشان به عنوان یکی از دغدغه های مردم، مسوولین و طیف های سیاسی و از جمله بحث های قابل تأملی شده است که در محافل مختلف در جریان است.

امید است مسوولان دولت بی توجه به خواسته‌های شخصی و مطامع جناحی این و آن، در این امر تنها کارآمدی و منفعت عموم مردم و استان بوشهر را در نظر بگیرند و اجازه ندهند چیزی جز خیر و صلاح مردم، بر این تصمیم گیری مهم و سرنوشت ساز سایه افکند!

Bookmark and Share
نام:
ایمیل:
* نظر:
هرگونه نسخه برداري از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع مي باشد.
طراحی و تولید: "ایران سامانه"