شنبه ۰۳ تير ۱۳۹۶ - 2017 June 24
نظرسنجی
آیا با ترکیب-جمنا-استان بوشهر موافقید
بله
خیر
کد خبر: ۱۳۳۱۴۵
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۸
سلوک معرفت/درنگی در مبانی معرفت دینی در ماه رمضان(17)
بوشهرنیوز : در طول روزهای گذشته درباره "توحید" و اقسام آن نوشتیم و در ادامه، به مصادیقی از این توحید در آیات، روایات و ادعیه پرداختیم.از پلیدی "شرک" نیز گفتیم. امشب بررسی شرک و راه مقابله با آن را از منظری دیگر پی می‌گیریم.
به گزارش بوشهرنیوز ؛ ماه رمضان امسال هم از نیمه گذشت و وارد لیالی حساس و سرنوشت ساز قدر شده ایم. در طول ماه مبارک رمضان و در تمام این هفده روز گذشته، در این روزها و شبهای عزیز و به مناسبت این ماه خوب و خاطره انگیز، هر روز، متنی کوتاه درباره یک آموزه دینی خواهیم داشت.


هر روز آموزه ای از ارزشهای دینی و اسلامی را از زبان قرآن و سنت، یادآوری می کنیم و از خرمن معارف ناب اسلامی توشه می گیریم.

روز اول با یکدیگر قرار گذاشتیم که ماه مبارک رمضان از راه رسیده را پاس داریم و وقتی دوباره این توفیق به ما داده شد که این روزها و شب های الهی را درک کنیم؛ با تإمل و تمرکز بر معارف الهی و مفاهیم معرفتی، باشد که آن را قدر بدانیم و در قیام و صیام آن بکوشیم.

باری؛ در این روزها و شبهای عزیز و به مناسبت این ماه خوب و خاطره انگیز، هر روز، متنی کوتاه درباره یک آموزه دینی خواهیم داشت.

و هر روز آموزه ای از ارزشهای دینی و اسلامی را از زبان قرآن و سنت، یادآوری می کنیم و از خرمن معارف ناب اسلامی توشه می گیریم.

امید آنکه مقبول درگاه حق و مورد استفاده مخاطبین عزیز قرار گیرد و انشاء الله که خود، اولین عامل به آنها باشیم.هفدهمین شب

ریاکاری؛ شرک اصغر

از اولین شب تا پنجمین شب ماه مبارک رمضان، درباره "توحید" و اقسام آن نوشتیم و در شب های بعد به مصادیقی از این توحید در آیات، روایات و ادعیه پرداختیم.

در میان مباحث، از پلیدی "شرک" نیز گفتیم.

امشب به نوعی از شرک اشاره ای کوتاه می کنیم که شاید اکثر ما گرفتار آن باشیم.

شرک، گاهی بسیار مخفی است

اولاً باید بدانیم که شرک ممکن است بسیار مخفی باشد و بسیاری از مؤمنان، ناخواسته گرفتار آن باشند.

از حضرت رسول اکرم(ص) نقل شده است که فرمود: "بیشترین چیزی که برای شما از آن می ترسم شرک خفی و پنهان است پس از شرک سرّ دور باشید؛ زیر شرک در امت من از راه رفتن مورچه بر سنگ سیاه در شب تار پنهان تر است".ریا ؛ شرک اصغر

در بین انواع شرک خفی، "ریا" شرکی است که علاوه بر آثار فردی و عذاب اخروی، داری تأثیرات مخرب اجتماعی و دنیوی نیز هست.

پیامبر اکرم(ص) فرمود "خطرناک ترين چيزى که از آن بر شما مى ترسم، شرک اصغر است". اصحاب گفتند: شرک اصغر چيست اى رسول خدا؟ فرمود: "ريا کارى" و اضافه کرد: "روز قيامت هنگامى که مردم با اعمال خود در پيشگاه خدا حاضر مى شوند، پروردگار به آنهایی که در دنيا «ريا» مى کردند مى فرمايد: به سراغ کسانى که به خاطر آنها ريا مى کرديد، برويد، ببينيد پاداشى نزد آنها مى يابيد؟".

ریا چیست؟

ريا بمعنى تظاهر و نشان دادن به غير است. ریاکار انسانی است که بخواهد با نشان دادن اعمال و كارهاي نيك خود به ديگران در پيش آنان اعتبار و منزلت كسب كند.

به عبارت دیگر ریا این است که كار خوبى به قصد نشان دادن به مردم و نه براى تقرّب به خداوند انجام شود.

در شب های گذشته گفتیم که یکی از انواع توحید، "توحید عبادی" است. بنابراین همه کارهای خوب آنگاه که برای خداوند انجام شود "عبادت" محسوب می گردد و مستوجب پاداش می گردد. پس اگر کاری با قصد دیده شدن به وسیله مردم انجام شود، عملی شرک آلود است و مانند حدیث بالا، ثواب آن را نیز باید در نزد همان مردم جستجو کرد.

در مقابل ريا "اخلاص" قرار دارد كه عبارت است از خالص كردن قصد و نيت برای خداوند متعال و خالی كردن نيت از غير خدا؛ و اين كه همه كارها فقط و فقط برای اطاعت امر پروردگار و كسب رضای الهي انجام شود.ریاکاری یکی از ابزارهای مهم شیطان برای گمراه ساختن انسانهاست که علاوه بر اینکه اعمال انسان را توخالی می کند، به واسطه رواج "نفاق"، آثار مخرّب اجتماعی نیز دارد.

مذمت ریا در قرآن کریم

ـــ "یا ایها الذین آمنوا لاتبطلوا صدقاتکم بالمن و الاذی کالذی ینفق ماله رئاء الناس و لایؤمن بالله و الیوم الاخر فمثله کمثل صفوان علیه تراب فاصابه وابل فترکه صلدا لایقدرون علی شیء مما کسبوا... ــ ای کسانی که ایمان آورده اید بخششهای خود را با منت و آزار باطل نسازید همانند کسی که مال خود را برای نشان دادن به مردم انفاق می کند و به خدا و روز رستاخیز ایمان نمی آورد (کار او) همچون قطعه سنگی است که بر آن (قشر نازکی از) خاک باشد (و بذرهایی در آن افشانده شود) و رگبار باران به آن برسد (و همه خاکها و بذرها را بشوید) و آن را صاف (و خالی از خاک و بذر) رها کند، آنها از کاری که انجام داده اند چیزی به دست نمی آورند...". (بقره، 264)

ـــ "ان المنافقین یخادعون الله و هو خادعهم و اذا قاموا الی الصلوة قاموا کسالی یرآؤون الناس... ــ منافقان می خواهند خدا را فریب دهند در حالی که او آنها را فریب می دهد و هنگامی که به نماز بر می خیزند با کسالت بر می خیزند و در برابر مردم ریا می کنند...". (نساء، 142)

ـــ "فمن کان یرجوا لقاء ربه فلیعمل عملا صالحا و لا یشرک بعبادة ربه أحدا ــ پس هر که به لقای پروردگارش امید دارد باید کاری شایسته انجام دهد و هیچ کس را در عبادت پروردگارش شریک نکند". (کهف، 110)ـــ "و الذین ینفقون اموالهم رئاء الناس و لا یؤمنون بالله و لا بالیوم الآخر و من یکن الشیطان له قرینا فسآء قرینا ــ و آنها کسانی هستند که اموال خود را برای نشان دادن به مردم انفاق می کنند و ایمان به خدا و روز باز پسین ندارند (چرا که شیطان رفیق و همنشین آنها است) و کسی که شیطان قرین او باشد بد همنشین و قرینی دارد". (نساء، 38)

ـــ "و لا تکونوا کالذین خرجوا من دیارهم بطرا و رئاء الناس و یصدون عن سبیل الله... ــ و مانند کسانی نباشید که از روی هوا پرستی و غرور و خود نمائی در برابر مردم از سرزمین خود (به سوی میدان بدر) بیرون آمدند و (مردم را) از راه خدا باز می داشتند...". (انفال، 47)

ـــ "فویل للمصلین الذین هم عن صلاتهم ساهون، الذین هم یرآؤون... ــ پس وای بر نمازگزارانی که در نماز خود سهل انگاری می کنند، همان کسانی که ریا می کنند...". (ماعون، 4 تا7)

برچسب ها: رمضان ، توحید ، شرک ، معرفت
Bookmark and Share
نام:
ایمیل:
* نظر:
هرگونه نسخه برداري از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع مي باشد.
طراحی و تولید: "ایران سامانه"