شنبه ۰۳ تير ۱۳۹۶ - 2017 June 24
نظرسنجی
آیا با ترکیب-جمنا-استان بوشهر موافقید
بله
خیر
کد خبر: ۱۳۳۱۵۷
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۲
گزارشی از طرح باشگاه‌های کتابخوانی در استان
بوشهرنیوز : کمک به افزایش سرانه مطالعه میان کودکان و نوجوانان، تقویت فرهنگ گفت‌وگو، تقویت استدلال و مهارت در بحث و قدرت تحلیل و تفکر انتقادی در کودکان و نوجوانان، عادت دادن دانش‌آموزان برای مراجعه به کتاب فروشی و... از اهداف تشکیل این باشگاه‌ها است.
به گزارش بوشهرنیوز ؛ استان بوشهر یکی از مراکز فعال استانی در حوزه طرح های موفق مربوط به کتاب و کتابخوانی است. از نذر کتاب تا وقفا کتاب و اینک هم طرح خوب و جذاب و اثرگذار باشگاه‌های کتابخوانی.

کتاب و کتابخوانی تنها از مسیر برنامه ها و طرح های جذاب خاصه برای قشر کودک، نوجوان و جوان قابل انتشار و ترویج در جامعه است و این نسل های اصلی و مخاطبان هدف اولیه در مقوله کتابخوانی در کشور هستند.پیش از این یکی از طرح های جالب و جذاب و بسیار سودمند در حوزه ارتقای فرهنگ کتاب و کتابخوانی بحث نذر کتاب بود. هدف از اجرای این طرح ترویج کتاب و کتابخوانی همراه با سنت حسنه نذری دادن در قالب علم و مطالعه به شمار می رفت.

براستی باید گفت کتاب وکتابخوانی یکی از مهم ترین و شاید هم مهم ترین شاخصه در حوزه رشد فکری و فرهنگی یک جامعه است. شاخصه‌ای که البته متاسفانه در کشور ما مورد بی مهری بسیار قرار گرفته و اصلا وضعیت خوبی را شاهد نیست.

با نگاهی به آمارهای کتاب وکتابخوانی چه در حوزه نشر و چه در حوزه فرهنگ عمومی و نیز صنعت کتاب شاهد وضعیت رقت باری در این خصوص هستیم. در حالی که متوسط تیراژ کتاب در کشور ما چیزی حدود 1000 نسخه است. یعنی در حد تیراژ کتاب در یکی از محله های پاریس!آمار مطالعه هم که در بین مردم چیزی در حدود 2 دقیقه در طول 24 ساعت است!

نویسندگان هم که عموما در فقر و تنگدستی به سر می برند و ناشران خصوصی و مستقل و غیر دولتی هم که عموما یا ورشکسته اند و یا در آستانه ورشکستی و معمولا با سیلی صورتشان را سرخ نگه می دارند.وضعیت صنعت نشر هم که چندان تعریفی ندارد و... .حال سوال اساسی این است که با چنین وضعیتی چگونه می توان گامی در جهت رشد و ارتقای فرهنگ کتابخوانی در کشورمان برداشت؟!بی تردید یکی از مولفه های این رشد می تواند بحث نمایشگاه های کتاب و به خصوص نمایشگاه سالانه کتاب تهران باشد.

آمارها نشان می دهد اولا استقبال مردم کتابخوان از نمایشگاه طی سالهای متوالی گذشته خیلی خوب بوده است.

علاوه بر این، این حضور مردمی و این فروش هم حتما حساب شده و با برنامه و تعینی است؛ یعنی مثلا کسی این همه راه نمی کوبد بیاید شهر آفتاب تا صرفا تفرج کند و ساندویچ بخورد. فروش کتاب هم خیلی خوب بوده است. در واقع نمایشگاه به رونق نشر و کتابخوانی «کمک» می کند. اما بنا نیست نمایشگاه کتاب، همه مشکلات اینچنینی را از بین ببرد.

حل مشکل نشر بحثی است که باید راهکارهای همه جانبه در بحث های حقوقی، انتظامی، اقتصادی، فرهنگی و  صنفی برایش درنظر گرفته شود. همان طور که جشنواره فیلم فجر برای سینمای ایران صرفا یک ارائه و کمک مقطعی است و کسی به آن به عنوان حلال مشکل نمی نگرد، نمایشگاه کتاب هم یک ارائه و کمک است و تلقی آن به عنوان حل مساله نشر و کتاب ناصواب است.

اما واقعیت آن است که هم آن سوالها به قوت خود باقی و منطقی هستند و هم این پاسخ ها. نمایشگاه قطعا کمک به فرهنگ کتابخوانی و حتی صنعت نشر و نویسندگی محسوب می شود ولی نمی توان توقعی بیش از همین چیزی که الان از دست این محفل بر می آید از آن داشت.از طرفی نمایشگاه تنها یک قطعه از پازل وضعیت فرهنگی کشور در حوزه کتاب و کتابخوانی است و باید دید سایر قطعات این پازل چه هستند و جایشان کجاست و الان در چه وضعیتی به سر می برند.

تنها با چنین نگاه جامع و مانعی است که می توان یک بررسی و سنجش درست و نسبتا دقیق از وضعیت نمایشگاه و خوبی ها و بدی هایش داشت.

اما علاوه بر این یکی از طرح های جالب و جذاب و بسیار سودمند در حوزه ارتقای فرهنگ کتاب و کتابخوانی بحث نذر کتاب است.

همانطور که اشاره کردیم طرح نذر کتاب که به همت انجمن سینمای جوانان استان بوشهر جهت اهدای عموم برگزار شد یکی از طرح های موفق در این خصوص بود. هدف از اجرای این طرح ترویج کتاب و کتابخوانی همراه با سنت حسنه نذری دادن در قالب علم و مطالعه بود.

این طرح به همت انجمن سینمای جوان بوشهر در این استان برگزار شد. افرادی که دارای کتاب‌های زیادی در منزل هستند و جابجایی کتاب‌ها برای آنها مقدور نیست می‌توانند با شماره انجمن تماس گرفته تا هنرمندان به آدرس مراجعه کنند و کتاب‌ها را دریافت کنند. هر فرد که کتابی را به انجمن اهداء می‌کند از مسئول مربوطه رسید دریافت کند تا کتاب با نام آن شخص در کتابخانه نگهداری شود.

امید است مردم خونگرم و فرهنگ دوست بوشهر با مشارکت فعال و جدی در این طرح‌ها گام مهمی را در راستای اعتلای فرهنگ کتابخوانی بردارند و الگویی شوند تا سایر استانهای کشور هم در این امر مشارکت نموده و زمینه های یک عزم ملی و حرکت بزرگ در این مسیر شکل گیرد.
اما معاون ارشاد بوشهر خبر داده که طرح جام باشگاه‌های کتابخوانی در استان بوشهر برگزار می‌شود.

به گفته آنیتا مظفری معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر که گفته جام باشگاه‌های کتابخوانی در استان بوشهر برگزار می‌شود در جلسه هماهنگی نهایی فعالیت‌های باشگاه‌ها یادآوری کرده راه‌اندازی و فعالیت باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان برای گسترش و ترویج فرهنگ کتابخوانی کودک و نوجوان تشکیل و برای ترغیب و تشویق آنان به ادامه فعالیت جام باشگاه‌های کتابخوانی برگزار می‌شود.وی کمک به افزایش سرانه مطالعه میان کودکان و نوجوانان، تقویت فرهنگ گفت‌وگو، تقویت استدلال و مهارت در بحث و قدرت تحلیل و تفکر انتقادی در کودکان و نوجوانان، عادت دادن دانش‌آموزان برای مراجعه به کتاب فروشی، گسترش فرهنگ همکاری و مشارکت در انجام یک کار گروهی، پیشرفت تحصیلی از راه سرگرم کننده، کمک به تاسیس و تقویت کتابخانه‌های کوچک کلاسی، مهد کودکی، مسجدی و ... و کمک به گسترش تبلیغ و معرفی کتاب را از اهداف تشکیل این باشگاه‌ها دانسته است.

باشگاه‌های کتاب خوانی کودک و نوجوان گروه‌های ١٢ نفره هستند که برای مبادله کتاب و خواندن کتاب‌های مبادله شده و دیگر کتاب‌ها زیر نظر مربی بزرگسال تشکیل می‌شود.از سوی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تهیه کتاب اعضای باشگاه‌ها تخفیف ۵۰ درصد در نظر گرفته شده است.

باز هم امیدواریم مردم خونگرم و فرهنگ دوست بوشهر با مشارکت فعال و جدی در این طرح‌ها گام مهمی را در راستای اعتلای فرهنگ کتابخوانی بردارند و الگویی شوند تا سایر استانهای کشور هم در این امر مشارکت نموده و زمینه های یک عزم ملی و حرکت بزرگ در این مسیر شکل گیرد.


Bookmark and Share
نام:
ایمیل:
* نظر:
هرگونه نسخه برداري از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع مي باشد.
طراحی و تولید: "ایران سامانه"