شنبه ۰۳ تير ۱۳۹۶ - 2017 June 24
نظرسنجی
آیا با ترکیب-جمنا-استان بوشهر موافقید
بله
خیر
کد خبر: ۱۳۳۱۷۶
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۳
تأملی در حقیقت شب قدر و معارف باعظمتش
بوشهرنیوز : در شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان و در خطیرترین و حساس ترین ساعتها و لحظات سال که مقدرات همه بشریت به امضای ولی خدا می رسد به جاست تا درنگ و تأملی در حقیقت و واقعیت این شب عزیز داشته باشیم.
به گزارش بوشهرنیوز ؛ در شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان و در خطیرترین و حساس ترین ساعتها و لحظات سال که مقدرات همه بشریت به امضای ولی خدا می رسد به جاست تا درنگ و تأملی در حقیقت و واقعیت این شب عزیز داشته باشیم و از خرمن معارف آن به قدر وسع خود توشه‌ای برگیریم.آنچه از روایات و قراین دینی و آیینی به دست می آید این است که شب قدر به احتمال قوی شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان است، یعنی امشب!

آری؛ شب قدر؛ شبی برتر از هزار ماه؛ شبی به بلندای یک عمر آنهم در جامه تقوا و هیئت عبودیت.
شب قدر؛ شبی به روشنی هرچه روز؛ روزی برای روزه داری؛ رازی برای ماندگاری؛ و رمزی برای بازگشودن قفل تمام مشکلات جان و جهان.


شب قدر؛ و قدر دلهای بی تاب و بی قرار حضرت رب؛ قلبهای مالامال از شور و شوق او که در خلوتکده این شب ستاره باران، سوز و سودای دیگر دارند و شید و شفق را به میهمانی آفتاب فراخوانده اند.

شب قدر، بزرگترین فضیلت زمانیِ هستی و والاترین دقایق عرفانیِ مستی در خمخانه عشق الهی است.در منهج الصادقین در تفسیر سوره ((قدر)) از پیامبر خدا (صلى الله علیه و آله) روایت شده كه فرمودند: ((هر كس شب قدر را احیا دارد و مومن باشد و به روز جزا اعتقاد داشته باشد، تمامى گناهانش ‍ آمرزیده مى شود.))

شب قدر،قلب ماه رمضان است

در روایتى مى خوانیم كه امام صادق (علیه السلام ) فرمود: ((از كتاب خدا استفاده مى شود كه شماره ماه هاى سال نزد خداوند، دوازده ماه است و سر آمد ماه ها، رمضان است و قلب ماه رمضان ، لیلة القدر است .))(1)

شب قدر،سرور شب هاست

پیامبر خاتم فرمود: ((لیلة القدر سیدة اللیالى ))(2) شب قدر، سرور شبهاست.

شب قدر،از هزار ماه بهتر است

(لیلة القدر خیر من الف شهر) و در صحیفه سجادیه (دعاى 44) آمده است كه فضل لیله واحدة من لیالیه ، على لیالى الف شهر و سماها، لیلة القدر(3و4)

از امام زین العابدین (علیه السلام ) روایت شده كه فرمود: خدا به رسول خود محمد (صلى الله علیه و آله و سلم ) گفت : آیا مى دانى براى چه شب قدر از هزار ماه برتر است ؟ اظهار داشت : نه . خداوند فرمود: براى این كه در این شب ، فرشتگان و روح به اذن بارى تعالى هر امرى را فرود مى آورند.و براستی چرا شب قدر بهتر از هزار ماه است؟

از رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم ) نقل شده است : هنگامى كه ماه رمضان نزدیك شد - در ایامى كه سه روز از ماه شعبان باقى بود - به بلال گفت : مسلمانان را به مسجد بخوان و چون گرد آمدند، بر فراز منبر رفت و پس از حمد و ثناى الهى فرمود: اى مردم ! پروردگار این ماه را به شما اختصاص داده است ، آن سید ماههاست و در آن شبى است كه از هزار ماه نیكوتر است .(5)

و براستی چگونه و به چه دلیل و علتی شب قدر از هزار ماه بهتر و والاتر و به قدر عمری طولانی، پرتو افکن روح و جان انسانی است؟ منظرها متنوع و نگاهها مختلف است.(6)

عمل نیك در این شب از هزار ماهى كه در آنها شب قدر نباشد بهتر است و در این خصوص ، روایت زیر قابل دقت است:

راوى از امام صادق (علیه السلام ) سوال مى كند: چگونه ممكن است شب قدر از هزار ماه بهتر باشد؟ امام (علیه السلام ) فرمودند: العمل فیها خیر من العمل فى الف شهر لیس فیها لیله القدر.(7)از امام زین العابدین (علیه السلام ) روایت شده كه فرمود: خدا به رسول خود محمد (صلى الله علیه و آله و سلم ) گفت : آیا مى دانى براى چه شب قدر از هزار ماه برتر است ؟ اظهار داشت : نه .


خداوند فرمود: براى این كه در این شب ، فرشتگان و روح به اذن بارى تعالى هر امرى را فرود مى آورند.(8)

نزول قرآن در شب قدر

عبادت یك شب پیروان پیامبر (صلى الله علیه و آله و سلم ) از سلطنت هزار ماه بنى امیه - كه تقریبا هشتاد و اندى سال مى شود - برتر است.(9)

نقل است كه پیامبر (صلى الله علیه و آله و سلم ) نام چهار تن از عابدان (یحیى ، زكریا، حزقیل و یوشع ) را بر زبان جارى كرد و فرمود: ((اینان هشتاد سال خدا را پرستیدند و لحظه اى هم از یاد او غافل نشدند و مرتكب گناه نگردیدند.)) حضار تعجب كردند. جبرئیل ((سوره قدر)) را فرود آورد.(10)
ابوبكر ورّاق گوید: ملك سلیمان هزار ماه بود و ملك ذوالقرنین هزار ماه و كسى كه در شب قدر خدا را عبادت كند، از ملك و سلطنت آن دو بهتر است .

ثعلبى گوید: پیامبر (صلى الله علیه و آله و سلم ) به یاران خود فرمودند: در بنى اسرائیل ، عابدى مى زیست كه ((شمسون )) نام داشت ، وى هزار ماه ، سلاح بست و در راه خدا نبرد كرد. صحابه گفتند: آیا ما نیز با این عمر كوتاه به چنین سعادتى نائل خواهیم شد؟ كه سوره قدر نازل گردید.شب قدر از هزار ماه بهتر است ، زیرا بر امت هاى پیشین ، هزاران ماه گذشت و آنان در تاریكى ها و گمراهى ها به سر مى بردند.

نزول قرآن در این شب

طبق روایات موجود، مجموع قرآن ، كه معجزه جاوید رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم ) است ، در شب قدر دفعتا به صورت یك روح از لوح محفوظ به آسمان دنیا یا بیت المعمور و یا قلب پیامبر اكرم (صلى الله علیه و آله و سلم ) نازل شده است .

نامگذارى یكى از ((سور قرآن )) به نام قدر (سورة القدر)، گویاى فضیلت و اهمیت این شب است.
این را اصطلاحا نزول دفعى (یكباره ) و نزول اجمالى قرآن مى گویند، اما قرآن یك نزول تدریجى و تفصیلى هم دارد، كه طى 23 سال دوران نبوت پیامبر گرامى اسلام (صلى الله علیه و آله و سلم ) به صورت الفاظ نازل شده است .

لغویان بین كلمه نزول از باب افعال و از باب تفعیل فرق گذارده اند؛ از این رو آیاتى كه با لفظ ((انزال )) و مشتقات آن آمده ، ظاهر در نزول ((دفعى )) مى دانند و آیاتى كه با لفظ ((تنزیل )) و مشقات آن وارد شده است ، ظاهر در نزول ((تدریجى )) مى دانند.

سوره قدر

نامگذارى یكى از ((سور قرآن )) به نام قدر (سورة القدر)، گویاى فضیلت و اهمیت این شب است .

شب مبارک

شب قدر شبى مبارك و فرخنده است ، چون قرآن كه بهترین خیرات و بركات است ، در این شب نازل شده است : (انا انزلناه فى لیله مباركه)

باری؛آنک شب قدر؛ شبی برتر از هزار ماه؛ شبی به بلندای یک عمر آنهم در جامه تقوا و هیئت عبودیت.

آنک شب قدر؛ شبی به روشنی هرچه روز؛ روزی برای روزه داری؛ رازی برای ماندگاری؛ و رمزی برای بازگشودن قفل تمام مشکلات جان و جهان.

آنک شب قدر؛ و قدر دلهای بی تاب و بی قرار حضرت رب؛ قلبهای مالامال از شور و شوق او که در خلوتکده این شب ستاره باران، سوز و سودای دیگر دارند و شید و شفق را به میهمانی آفتاب فراخوانده اند.

شب قدر، بزرگترین فضیلت زمانیِ هستی و والاترین دقایق عرفانیِ مستی در خمخانه عشق الهی است.

باشد که به مدد حضرت حق به درک حقیقت این شب عزیز نائل آییم و قدرِ «قدر» را دریابیم و درّ یابیم!

شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان؛ شبی حاوی خطیرترین و حساس ترین ساعتها و لحظات سال که مقدرات همه بشریت به امضای ولی خدا می رسد به جاست تا درنگ و تأملی در حقیقت و واقعیت این شب عزیز داشته باشیم و از خرمن معارف آن به قدر وسع خود توشه‌ای برگیریم.آنچه از روایات و قراین دینی و آیینی به دست می آید این است که شب قدر به احتمال قوی شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان است، یعنی امشب!

آری؛ شب قدر؛ شبی برتر از هزار ماه؛ شبی به بلندای یک عمر آنهم در جامه تقوا و هیئت عبودیت.


پی‌نوشتها:

1.تفسیر نور الثقلین ، ج 5، ص 918؛ و نیز رك : مجمع البیان .
2.بحار الانوار، ج 40، ص 54.
3.الصحیفه السجادیه ، ص 66 و مصباح المتهجد، ص 607.
4.خداوند یكى از شب هاى ماه رمضان را بر شب هاى هزار ماه برترى داد و آن شب با فضیلت را شب قدر نامید.
5. نور الثقلین ، ج 5، ص 618.
6.مثلا زمخشرى در كشاف مى گوید: ارتقاى فضیلت شب قدر تا این حد، علتش وجود مصالح دینى است ، از قبیل نزول ملائكه و روح و تفضیل هر امرى از روى حكمت .
7. یعنى عمل در شب قدر بهتر از عمل در هزار ماهى است كه شب قدر در آن نباشد.
8. الكافى ، ج 1، ص 248 و بحار الانوار، ج 25، ص 80.
9.رك : محمد ثقفى تهرانى ، تفسیر روان جاوید و على بن ابراهیم قمى ، تفسیر قمى .
10.ملا محسن فیض كاشانى ، تفسیر صافى ، ج 5.


Bookmark and Share
نام:
ایمیل:
* نظر:
هرگونه نسخه برداري از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع مي باشد.
طراحی و تولید: "ایران سامانه"