کد خبر : 6867
تاریخ انتشار : جمعه 13 فروردین 1400 - 15:46
-

انقلاب اسلامی یا جمهوری اسلامی؟

انقلاب اسلامی یا جمهوری اسلامی؟
این دوگانه سازی کار را برای آنها که میخواهند منزه طلبانه خود را مبرا از آلودگی‌های زمانه کنند بسیار کمک کننده است. کار ساده‌ای است سمت آرمانها و انقلاب اسلامی ایستادن و منتقد بودن و اما کار دشواری است سمت جمهوری اسلامی ایستادن و نقد شنیدن و راه حل جستن.؛

به گزارش بوشهرنیوز- انقلاب اسلامی با آرمانهای والایش یا جمهوری اسلامی با وضع غیرقابل پذیرشش؟

این دوگانه سازی کار را برای آنها که میخواهند منزه طلبانه خود را مبرا از آلودگی‌های زمانه کنند بسیار کمک کننده است. کار ساده‌ای است سمت آرمانها و انقلاب اسلامی ایستادن و منتقد بودن و اما کار دشواری است سمت جمهوری اسلامی ایستادن و نقد شنیدن و راه حل جستن.

این دوگانه سازی به واقع غلط است، کار آنهایی است که میخواهند کار ساده و منزه طلبانه را بکنند وگرنه آرمانی که نتواند خود را به امر واقع تحمیل کند و در زمینه و زمانه جریان یابد و وضع بیافریند حرف رو هواست که البته مانا هم نخواهد ماند. ارزش ها و آرمانها یا باید خود را به محک تجربه ساحت انسانی بگذارند و جامعه و تمدن خود را بیافرینند یا آنکه در مسیر میرایی و فراموشی حرکت کنند.

انقلاب اسلامی با آرمانهایش آغازی بود برای شکل دادن وضع و سامانی جدید و جمهوری اسلامی بخش غیر قابل تفکیک و ضروری در این مسیر است. منهای قدرت و نهاد دولت جامعه سازی ممکن نیست و ناممکن تر زمانی است که مدرنیته با هژمونی فراگیر و نهاد دولت و فرهنگ قدرتمند در حال جامعه سازی خود است. بدون نهاد قدرت و دولت مدافع ارزشها و آرمانها، انسانهای آرمانگرا و انسانهای موحد چون خوشه‌های گندمی هستند در برابر کمباین مدرنیته؛ و درو شدن سرنوشت حتمی آنهاست.

هر ایده «شدنی» برای جامعه لاجرم باید دولتمند بشود. دولتی که او نیز در حال شدن است؛ کامل نیست و دارای کاستی است. جمهوری اسلامی مسیر است نه مقصد. کار آن است که برای شکل دادن وضع جدید مبتنی بر آرمانهای انقلاب اسلامی برای کاستی‌ها راه جست تا وضع جدید ساخته شود. انسان انقلابی مکتب خمینی کبیر این چنین میبیند و راهپیمای چنین راهی است.

جعفر حسن‌خانی

انتهای پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

ایران و جهان